Genç tüketicilerin online alışveriş sitesi tercihlerinin konjoint analiz ile değerlendirilmesi ve bir pazar simülasyonu
Evaluation of online shopping website preferences of young consumers by conjoint analysis and market simulation
- Tez No: 738657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnternet teknolojisinin hızla gelişmesi ve Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışıyla beraber online alışverişe olan talep önemli ölçüde artış göstermiştir. Fakat e-ticaret işletmelerinin, e-ticaretten tam anlamıyla verim alabilmek, satış ve pazar paylarını artırmak için online tüketicilerin e-ticaret sitesi seçim tercihlerini etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin tüketici tercihlerine etki düzeylerini tespit etmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, 18-25 yaş arası genç tüketicilerin e-ticaret sitesi seçim tercihlerini etkileyen faktörleri tespit etmek amacıyla konjoint analizi kullanılmıştır. Tüketiciler ile yapılan birebir görüşmeler ve literatür taraması ile belirlenen faktörler ve düzeyleri kullanılarak oluşturulan varsayımsal e-ticaret sitelerinin kendi tercihlerine göre değerlendirmeleri istenmiştir. Sonuç olarak tüketicilerin e-ticaret sitesi seçiminde en çok önem duydukları faktörler sırasıyla; güvenlik ve gizlilik, müşteri yorumları kalitesi, ürün çeşitliliği ve kalitesi, genel fiyat düzeyi, sitenin ürün bilgisi ve görselleri, sitenin marka bilinirliği, sitenin kullanım kolaylığı ve tasarımı olarak bulunmuştur. Son olarak konjoint analizinde elde edilen veriler kullanılarak gerçekleştirilen simülasyon ile ürün özelliklerindeki değişimin tercih paylarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of Internet technology and the emergence of the Covid-19 pandemic, the demand for online shopping has increased significantly. However, ecommerce businesses need to determine the factors affecting online consumers' preferences of e-commerce website and the effect levels of these factors on consumer preferences in order to use e-commerce efficiently and increase sales and market shares. In this study, conjoint analysis was used to determine the factors affecting the ecommerce website selection preferences of young consumers between the ages of 18-25. Consumers were asked to evaluate the hypothetical e-commerce sites created by using the factors and levels determined by one-on-one interviews and literature review, according to their own preferences. As a result, the most important factors in terms of consumers in choosing an ecommerce website are respectively; security and privacy, quality of customer reviews, product variety and quality, general price level, product information and images of the website, brand awareness of the website, ease of use and design of the website were found. Finally, the effect of the change in product characteristics on preference shares was examined with the simulation performed using the data obtained in the conjoint analysis.