Hitit Başkenti Hattuşa ve yaşam izlerinin fotoğraflarla yeniden sunumu
Representation of the Hittite Capital Hattusha and traces oflife with photographs
  1. Tez No: 738678
  2. Yazar: MAHMUT EMİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİA ÖZDEMİR HANYALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN ATİLA ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Fotoğraf, icadından itibaren bilim ve sanat alanlarında önemli belgeleme aracı olmuştur. Tarihi mekanların belgelenmesinde fotoğraf, teknolojiye bağlı olarak kolay üretilebilir olması ve net bilgi aktarması sebebiyle, ortaya çıktığı erken dönemlerden itibaren kullanılmıştır. Fotoğrafın icadı 1839 yılında Fransa Bilimler Akademisi tarafından Daguerre'nin buluşu olarak kamuoyuna duyurulmuştur. Ardından gezgin fotoğrafçılar çeşitli yerlere seyahat ederek, Daguerretyple tekniği ile, tarihi mekanları fotoğraflamışlardır. Günümüzde de birçok fotoğrafçı bu bağlamda fotoğraflar çekmiştir. Çalışmamızda Joseph Koudelka ve Sabit Kalfagil'in tarihi mekanlarda çektiği fotoğraflar incelenmiş ve fotografik açıdan değerlendirilmiştir. Hititler, M.Ö. II. binyılında Anadolu'da varlığını sürdüren ve Eski Yakındoğu tarihine damgasını vuran bir uygarlıktır. Hitit başkenti Hattuşa, günümüzde Çorum ili Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. Hattuşa 1834 yılında Charles Texier tarafından keşfedilmiştir. Hattuşa keşfinin ilk yıllarında çizim ve gravürler aracılığıyla belgelenmiştir. Antik kent ilk kez 1861 yılında Jules Delbet tarafından fotoğraflanmıştır. Fotoğraf, 1906 yılından günümüze kadar devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında analiz, yorumlama ve gözden kaçan detayların saptanmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, Hattuşa kazı tarihi fotoğraflarla anlatılmış ve günümüzde çekilen güncel fotoğraflar sayesinde de fiziksel değişim ortaya konulmuştur. Hattuşa'nın anıtsal mekanlarında gerçekleştirilen eser üretimine ek olarak bu mekanların doğru ışık zamanları hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photography has been an important documentation tool in the fields of science and art since its invention. In the documentation of historical places, photography has been used since the early periods of its emergence, due to its easy production and clear information transmission depending on technology. The invention of photography was announced to the public as Daguerre's invention by the French Academy of Sciences in 1839. Then, traveller photographers traveled to various places and photographed historical places with the Daguerreotype technique. Today, many photographers have taken photographs in this context. In our study, the photographs taken by Joseph Koudelka and Sabit Kalfagil in historical places were examined and evaluated photographically. Hittites, BC. II. It is a civilization that continued its existence in Anatolia in the millennium BC and left its mark on the history of the Ancient Near East. The Hittite capital, Hattusha, is located in the Boğazkale district of Çorum today. Hattusa was discovered by Charles Texier in 1834. Hattusa was documented in the early years of its discovery through drawings and engravings. The ancient city was first photographed by Jules Delbet in 1861. Photography has played an important role in the analysis, interpretation and detection of overlooked details in the archaeological excavations that have continued since 1906. In this study, the history of the Hattusa excavation was explained with photographs and the physical change was revealed thanks to the current photographs taken today. In addition to the production of works carried out in the monumental places of Hattusha, information about the correct light times of these places is also given.