COVİD 19'un aile kurumu üzerine etkileri (Dalaman örneği)
The effects of COVID 19 on the family institution (Example of Dalaman)
  1. Tez No: 738679
  2. Yazar: ERVA KARGIN TUNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 kısa sürede kıtaları aşarak pandemi haline gelmiştir. Bu pandemi süreci toplumsal hayatı ve yapıyı kökten değiştirmiştir. Toplumsal yapı, aile, eğitim, siyaset, ekonomi, hukuk ve din gibi kurumlardan oluşmaktadır. Pandemi süreci de bu kurumları etkilemiştir. Bu çalışmada Covid-19'un aile üzerine etkileri sosyolojik olarak incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde aile kurumuna ve değişen aile yapısına ilişkin literatür taranmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü araştırmanın yöntemsel çerçevesi oluşturmaktadır. Burada araştırmanın yöntemsel modeline ilişkin bilgi verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmaya ilişkin analizler yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırmanın alanı Muğla İli'nin Dalaman ilçesidir. Saha araştırmasına dayanan bu çalışmada görüşme tekniği kullanılmıştır. Pandemi sürecinden etkilenen ailelerle görüşülüp toplanan veriler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Daha sonra bu veriler deşifre edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which emerged in Wuhan, China, has become a pandemic in a short time by crossing the continents. This pandemic process has radically changed the social life and structure. Social structure consists of institutions such as family, education, politics, economy, law and religion. The pandemic process has also affected these institutions. In this study, the effects of Covid-19 on the family were examined sociologically. The literature on the first family institution of the study and the changing family structure was reviewed. The second part of the study is the methodological framework of the research. Here, information about the methodological model of the research is given. In the third part of the research, analyzes related to the research were made. The field of this research, in which the qualitative research method was adopted, is the Dalaman district of Muğla Province. In this study based on field research, interview technique was used. The data collected by interviewing the families affected by the Covid-19 process were recorded with a voice recorder. Later, these data were deciphered and interpreted.