Ortaokul öğrencilerinin kesir bilgisi ve geometrik ölçme bilgisini ilişkilendirebilme düzeylerinin belirlenmesi
Determining the levels of association of middle school students' fraction knowledge and geometric measurement knowledge
- Tez No: 738677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA GÜREFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin kesir bilgisi ile geometrik ölçme bilgisini ilişkilendirebilme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Türkiye'nin kuzeyindeki devlet ortaokullarından birisinde öğrenim gören 8. sınıf, 7. sınıf ve 6. sınıf seviyelerinden üçer öğrenci olmak üzere toplam 9 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Çalışma durum çalışması niteliğinde olup, çalışma verileri birebir görüşmeler yoluyla toplanmış ve toplanan veriler betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada görüşme formu öğrencilere iki oturum halinde uygulanmış ve öğrencilerin kesrin alan ve uzunluk modelini kesri belirlemede nasıl kullandıkları belirlenerek kesir bilgileri ile geometrik ölçme bilgisini ilişkilendirebilme düzeyleri incelenmiştir. Bulgular sonucunda katılımcıların kesir ve geometrik ölçme bilgisinin ön içselleştirme, içselleştirme, yoğunlaştırma ve yeniden oluşturma profillerinden çoğunlukla ön içselleştirme profilinde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin kesrin uzunluk modellerinde ve farklı bölümlendirilmiş kesir alan modellerinde çentik sayma, nokta sayma, aralık sayma, şeklin görünüşüne göre karar verme, birim kare sayma, şekli parçalara ayırıp formülle hesaplama gibi değişik stratejiler ve yöntemler kullandıkları görülmüştür. Araştırmada matematik öğretmenlerine temel matematiksel kavramları bütünleştirebilen görevler tasarlamaları, farklı alanlar arasında bağ kurmaları ve ders kitaplarında da farklı bölümlendirilmiş alan modellerinin kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of associating the fraction knowledge and geometric measurement knowledge of middle school students. The study was carried out on 9 students, three 8th grade, three 7th grade and three 6th grade students studying in one of the state middle schools in the north of Turkey. The study is in the nature of a case study and the study data were collected through one-on-one interviews and the collected data were analyzed using descriptive analysis. In the study, the interview form was applied to the students in two sessions and it was determined how the students used the area and length model of the fraction to determine the fraction, and their level of associating fraction information with geometric measurement information was examined. As a result of the findings, it was determined that the participants' fractional and geometric measurement knowledge was mostly in the pre-internalization profile which is one of the pre-interiorization, interiorization, condensation and reification profiles. It was observed that the students used different strategies and methods such as counting notches, counting points, counting intervals, deciding according to the appearance of the figure, counting unit squares, dividing the shape into parts and calculating with formulas in the length models of fractions and models of fractional area models. In the research, it can be suggested to mathematics teachers to design tasks that can integrate basic mathematical concepts, to establish links between different fields, and to use different segmented field models in textbooks.