Transforming the mind style from the book to the film through multimodality in Virginia Woolf's Orlando
Virginia Woolf'un Orlando'sunda zihinsel biçemin kitaptan filme çoklu modalite ile dönüşümü
- Tez No: 738746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SEZGİ SARAÇ DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir terim olarak Fowler tarafından ortaya konmasından bu yana zihinsel biçem, kuramcılar tarafından karakterlerin biliş ve psikolojik durumunun dilsel özelliklerine karşılık gelecek şekilde uzun uzadıya tartışılagelmiştir. Deyişbilimin ana odak noktası yazılı dil olduğundan, zihinsel biçem onun metinsel bir dönüşümü ve yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Karakterler veya anlatıcılar, belirli bakış açılarını veya zihinsel durumları yansıtmak için belirli bir kurgusal dil kullanma eğilimindedir. Öte yandan, film gibi göstergebilimsel bir ürün incelenirken, değişbilimsel yaklaşımdaki dil göstergelerine ek olarak, jestler, mimikler, tonlama, ışık kullanımı, kadrajlama ve diğer birçok temel sinematik bileşenler bir zihinsel biçem inşasına katkıda bulunurlar, ki bu da çok katmanlılık olarak adlandırılır. Romana biçemsel, filme ise çok katmanlı bir bakış açısı benimseyen bu çalışmanın amacı, Virginia Woolf'un ana karakteri Orlando'nun hem romanda hem de filmde işlendiği şekliyle zihinsel biçemini keşfetmektir. Karşılaştırmalı bir çalışma olarak biçimlendirilen bu çalışmada, Orlando'nun, özellikle belirli yüklemlerle kullanılan palilaik yinelemeler ve tekrarlamalarla karaterize edilmiş eylemler ve duygusal patlamalarıyla öne çıkan güvensiz çocuksu bir zihinsel biçeme sahip olduğu ileri sürülmektedir. Bununla birlikte, Sally Potter'ın film uyarlamasında, Orlando'nun bu çocuksu zihinsel biçemi, doğrudan hitap kullanımı ve kurgu teknikleri ile, ifadelerini ve fiziksel tepkilerini idare edebilen daha olgun bir Orlando ile değiştirilmektedir. Bu tez çalışmasında, sözlü olanın imgeler aracılığıyla nasıl aktarıldığına ilişkin bulguların yanı sıra edebi metinlerin film uyarlamaları ile karşılaştırmalı analizlerinin de fayda sağladığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since Fowler's coinage, mind style has been a term mainly discussed by theoreticians to correspond to the linguistic peculiarities of characters' cognition and psychological state. As the main focus of stylistics is on written language, mind style emerges as its textual transfiguration and projection. Characters or narrators tend to use a particular fictional language to project specific viewpoints or mental states. On the other hand, while examining a semiotic product like film, in addition to the indicators of language in a stylistic approach, different modes such as gestures, mimics, intonation, use of light, framing, and many other major cinematic components contribute to the construction of a mind style, which is called multimodality. Employing a stylistic approach to the novel and a multimodal stance for the film, the purpose of this study is to explore the mind style of Virginia Woolf's protagonist, Orlando, as it is treated in the novel as well as in the film. Fashioned as a comparative study, it is argued that Orlando has an insecure childish mind style that comes to the fore primarily through actions and emotional outbursts characterized by repetitions and palilaic reiterations with specific predicates. However, in Sally Potter's film adaptation, Orlando's childish mind style is replaced with a more mature Orlando who is capable of handling utterances and physical reactions, which is achieved through the use of direct address and editing techniques. This thesis study concludes that comparative analyses of literary texts with their film adaptations have benefits in addition to the findings related to how the verbal is transposed through images.