Interaction between the international and the domestic: The Case of the 1908 constitutional revolution in The Ottoman Empire
Uluslararası ile ulusal olanın etkileşimi: Osmanlı İmparatorluğu'nda 1908 II. meşrutiyet döneminin vaka analizi
  1. Tez No: 738745
  2. Yazar: DERYA GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRED HALLIDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez 1908 Osmanlı II. Meşrutiyetin ilanı bağlamındaki uluslararası-iç siyaset ilişkisine odaklanmakta ve geç 19. yüzyıl, erken 20. yüzyıl dönemlerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun geçirdiği toplumsal dönüşümün uluslararası boyutlarını incelemektedir. Araştırmanın odağında 1908 olaylarıyla ilgili olarak Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan değişimin uluslarası sebepleri ve mekanizmaları yer almaktadır. Araştırma sorusunun çerçevesi Uluslararası İlişkiler disiplinindeki tarihsel sosyolojik yaklaşım ve bu yaklaşımın uzun dönemde gelen ya da ani şekilde gerçekleşen siyasi değişimlerde uluslararası siyaset ve iç siyasete atfettiği roller ve o rolleri kavramsallaştırma biçimleri oluşturmaktadır. Kuram ile vaka arasında verimli bir karşılaşma hedeflenmektedir: Bu düzeyde bir siyasi değişimin sadece iç siyasetle açıklanamayacağı varsayımıyla teze başlanmaktadır. İç siyasetin ve uluslararası siyasetin birbirleriyle etkileşerek birbirilerini dönüştürmelerinin araştırılması Uluslararası İlişkiler disiplinine katkı koyacaktır. Aynı zamanda bu vakanın bu şekilde kavramsallaştırılması, Osmanlı ve Ortadoğu tarihinin daha geniş bir analitik bağlama oturtacak ve uygun kavramsal ve tarihi ağırlığını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the international-domestic interaction within the context of the 1908 Ottoman Constitutional Revolution and examines it in relation to the international dimensions of the social transformation of the Ottoman Empire in the late 19th and early 20th centuries. So the focus of the research is on the extent and the mechanisms of the international constitution of political change within the Ottoman Empire in regard to the historical moment of 1908. The framework for the research question is the ongoing theoretical investigations of the scholars of International Relations into the possibility of using a historical sociological approach to conceptualize the reciprocal constitutive roles of the international and the domestic realms in engendering political transformations, whether in this longue duree or in sudden ruptures. As such, the thesis engages with the historical sociology tradition. The main objective is to enable a productive encounter between the case study itself and the general theory: the starting assumption is the impossibility of a purely national account of political changes of this scale. Given this framework, the thesis limits the examination of the case and the discussion of theory to the debate on the interaction between international and domestic dynamics. A creative understanding of how these two dynamics interact and co-constitute each other would contribute to the general analysis of political change within the field of International Relations. At the same time an analytical re-reading of the case study from this angle would locate this turning point in the history of the Ottoman Empire and of the Middle Eastern in a wider analytical context and thereby give it its due theoretical and historical weight.