QT-Dispersion bei Patienten mit schwerer chronischer Herzinsuffizienz: Vergleich mit etablierten Risikoprädiktoren
Kronik ileri evre kalp yetmezliği olan hastalarda QT dispersiyonu: Yerleşik risk prediktörleri ile karşılaştırma
  1. Tez No: 738749
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARKUS HAASS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ruprecht-Karls-Universität-Heidelberg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: QT dispersiyonu ventriküler taşikardi ve ani kardiyak ölüm (AKÖ) olayları için potansiyel bir belirteçtir. Ancak, kronik kalp yetmezliği (KKY) olan hastalarda QT dispersiyonun prognostik değeri üzerine yapılan önceki araştırmalar çelişkili sonuçlar göstermiştir. Bu çalışma, ileri evre KKY olan hastalarda QT dispersiyonunun prognostik değerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 66 ileri evre KKY olan hasta (sol ventriküler ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) ≤%35, fonksiyonel sınıf NYHA II/III) dahil edildi. Tüm hastalarda başlangıçta EKG kaydı, holter monitörizasyonu, radyonüklid ventrikülografi ve kardiyopulmoner egzersiz testi yapıldı. Takip sırasında AKÖ grubu olan hastaların bulguları sağ kalanlarla karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 36,7 ± 11,7 ay üzerinde takip , 10 hasta (7'sinde AKÖ) öldü ve 3 hastaya kalp nakli uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: QT dispersion is a potential marker for ventricular tachycardia and sudden cardiac death (SCD) events. However, previous research on the prognostic value of QT dispersion in patients with chronic heart failure (CHF) has shown conflicting results. This study aims to investigate the prognostic value of QT dispersion in patients with advanced CHF. Material and Methods: 66 patients with advanced CHF (left ventricular ejection fraction (LVEF) ≤35%, functional class NYHA II/III) were included in the study. ECG recording, Holter monitoring, radionuclide ventriculography and cardiopulmonary exercise test were performed in all patients at baseline. During the follow-up, the findings of the patients in the SCD group were compared with the survivors. Results: A total follow-up of over 36.7 ± 11.7 months, 10 patients (7 SCD) died and 3 patients underwent heart transplantation. Mean heart rate (101 ± 23 vs.