Savaşlarda propagandanın rolü: İkinci Dünya Savaşı örneği
The role of propaganda in wars: The case of the Second World War
- Tez No: 738748
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, insanlık tarihi kadar eski bir maziye sahip olan propagandanın savaşlarda kullanımı ve savaşlar üzerine etkisini incelemektir. Üzerinde kesin bir uzlaşma olmayan propaganda kavramı kısaca bir fikrin, duygunun ya da öğretinin hedef kitleye aşılanması, hedef kitlenin de bunu yaymasının sağlanması maksadıyla çeşitli mesajlar aracılığıyla aktarılması olarak tanımlanabilir. Halklar, ulus devletlerden sonra ortaya çıkan topyekûn savaşlarla birlikte savaşın bir parçası olmuştur. Böylece propagandanın savaşlardaki önemi artmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde propaganda kavramının içeriği, tarihi arka planı, türleri, teknikleri, unsurları ve analizi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde savaş olgusunun yanı sıra propagandanın savaşlarda kullanımı, diğer bir adıyla psikolojik savaş, incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örneklem olarak seçilen Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Birleşik Krallık ve Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı süresince propagandayı nasıl kullandıkları incelenmiş ve propagandanın savaşa etkisi analiz edilmiştir. Bu sayede ilk iki bölümde incelenen kuramsal bilgilerin uygulama alanındaki kullanımı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how is propaganda, which is as old as human history, used in wars and what its effects are in wars. The concept of propaganda, on which there is no definite agreement, can be briefly identified as the transmittion of an idea, a sense, or a doctrine to the target mass, and providing that these messages will be disseminated by this mass. After the emergence of nation-states, communities have become a part of the war with total wars. Thus, the significance of propaganda in wars has risen. In the first section of this study, the content, historical background, types, techniques, elements, and analyzes of the concept of propaganda are discussed. In the second part of this study, it is examined how the concept of propaganda, in other words psychological warfare, is used in war besides concept of war. In the third section, it is analyzed how propaganda is used in the process of the Second World War and the effect of propaganda on war via the United States of America, the Union of Soviet Socialist Republics, the United Kingdom, and Germany, which were selected as samples. In this way, the use of theoretical knowledge examined in the first two chapters in the field of practice has been revealed.