İran'ın Fars milliyetçiliği politikaları ve Azeriler: İslam Devrimi öncesi ve sonrası
Iran's policies of Persian nationalism and the Azeris: Before and after the Islamic Revolution
  1. Tez No: 738768
  2. Yazar: ÖMER FARUK KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
20. yüzyıl etnopolitik hareketlerin yüzyılı olmuştur. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda yaşanan hızlı ve köklü küreselleşme hareketleri de etnik kimliğin bireylerin kendilerini tanımlarken başvurdukları temel unsur olma özelliğini ortadan kaldıramamıştır. Dolayısıyla etnisite ve azınlık çalışmaları halen bir ülkenin siyasetini ve o ülkedeki toplumun yapısını anlamlandırmakta ve potansiyel çatışma noktalarını öngörmekte kritik önemi haizdir. Bu çalışmada İran'ın Fars milliyetçiliği politikaları ve bu politikalar karşısında ülkedeki en büyük etnik azınlık grup olan Azerilerin pozisyonu incelenmiştir. Tezde dönemlendirme yapılırken İran'ın bugününü de birinci derecede belirleyen ve modern İran tarihinin en önemli dönüm noktası sayılabilecek İslam Devrimi merkeze alınmıştır. Pehlevi iktidarının başa gelmesi aynı zamanda İran'ın ulus-devlet tecrübesinin başlangıcını oluşturduğundan bu dönem İslam Devrimi sonrası dönemle kıyaslanarak devrimin ülkedeki etnik azınlıklar için neler getirdiği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 20th century was the century of ethnopolitical movements. The rapid and deep- rooted globalization movements in the 21st century have not been able to eliminate the feature of ethnic identity as the basic element that individuals refer to when defining themselves. Therefore, ethnicity and minority studies still have critical importance in making sense of a country's politics, the structure of society in that country, and predicting potential conflict zones. In this study, Iran's Persian nationalism policies and the position of Azeris, the largest ethnic minority group in the country, in relation to these policies were examined. While periodizing in the thesis, the Islamic Revolution, which primarily determines Iran's present and can be considered the most important turning point in modern Iranian history, is taken as a basis. Since the coming to power of the Pahlavis also constituted the beginning of Iran's nation- state experience, this period was compared with the post-Islamic Revolution period and what the revolution brought for the ethnic minorities in the country was examined.