Teknolojinin içselleştirilmesinin iktisadi büyüme üzerine etkileri: Türkiye ve Güney Kore karşılaştırmalı analizi
The effects of endogenization of technology upon economic growth: A comparative analysis of Turkey and South Korea
- Tez No: 738767
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşen dünyada ülkelerin büyüme ve refah düzeyleri arasındaki farkların nedenleri çok uzun yıllardır devam eden bir tartışma konusudur. İktisadi büyüme literatüründe büyümenin kaynaklarını açıklamaya yönelik çok çeşitli çalışmalar mevcut olsa da bu konuya hala kesin bir nokta konulabilmiş değildir. Büyüme ve refahın asli kaynaklarına yönelik en öne çıkan çalışma alanlarından biri 90'lı yıllarda ortaya konmuş olan içsel büyüme teorileridir. Modern çağın en önde gelen getirilerinden biri olan teknolojik gelişimin iktisadi büyüme alanında olası etkileri; içsel büyüme teorileri vasıtasıyla hızla popüler kültüre entegre edilerek ülkelerin büyüme ve refah düzeylerinin gelişimi hususunda çok önemli kaynakların keşfedilmesine olanak tanımıştır. Büyüme ve teknoloji ilişkisini farklı ülkeler ve değişkenler bazında inceleyerek içsel büyüme literatürüne yeni bir katkı sağlamayı amaçlayan bu çalışmanın temel motivasyonu, ülke ekonomilerinin büyüme ve refah düzeylerinde teknoloji kaynaklı meydana gelen olası farklardır. Bu noktada teknolojiyi içselleştirip buna yönelik büyüme politikaları izleyen ülkelerin daha kaliteli ve istikrarlı bir büyüme yapısına sahip olup olmadıkları çalışmanın temel araştırma sorusunu oluşturmaktadır. Bu araştırma sorusunun cevaplanması sürecinde, geçmişte çok benzer ekonomik koşullara sahipken bugün aralarında ciddi farklar ortaya çıkmış iki ülke olan Türkiye ve Güney Kore için teknolojinin içselleştirilmesinin büyüme üzerine etkileri karşılaştırmalı ARDL Eşbütünleşme Analizi ile sınanmıştır. 1990-2020 dönemini kapsayan analizin bulguları, Güney Kore'de teknolojiyi içselleştirmeye yönelik politikalar izlenmesi sayesinde kaliteli ve istikrarlı bir büyüme yapısı inşa edildiği yönündedir. Ancak Türkiye'nin teknolojiyi kendi bünyesinde içselleştiremediği ve bu konuda iyileştirmeler yapılması gerekliliği bulgular sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The sources of the differences between growth and welfare of countries in the globalizing world, have been a long-standing topic of debate. In the economic growth literature, there have been numerous studies to depict the sources of growth, yet, there is still no clear consensus on the issue. One of the most prominent field of studies regarding the sources of growth and welfare of nations is the endogenous growth theories which were put forward in the 90s. The effects of the technological development, which is one of the most outstanding yields of the modern era, on economic growth has served to discovering many substantial sources in relation to growth and welfare of the countries by integrating into popular culture via endogenous growth theories. The key motivation of this study which aims to contribute to the endogenous growth literature by researching the relationship between technology and growth based upon different countries and variables, is the possible technology-based differences between nations' growth and welfare levels. At this point, the main research question of this study is to determine whether or not the countries that are pursuing endogenous growth policies have more sustainable and higher quality growth compared to others. In order to provide an answer to this question, the effects of endogenization of the technology upon Turkey and South Korea, which are the sample countries that had similar economic conditions in the past but have significant differences nowadays, examined via ARDL Cointegration Analysis. Covering the period of 1990-2020, the evidences of this analysis demonstrate that South Korea had more stable and higher quality growth, thanks to its policy of endogenizing technology. However, Turkey couldn't succeed in endogenizing technology and needs to have some improvements on this area.