Evlı̇ bı̇reylerde romantı̇k ilı̇şkı̇lere yönelı̇k rasyonel olmayan inançların, iletı̇şı̇m çatışması türü ve aldatma eğı̇lı̇mı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n incelenmesı̇
A study in understanding the effects of irrational beliefs towards romantic relationships in married individuals, on communication conflict type and infidelity tendency
- Tez No: 738772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Evlilik karşılıklı cinsel doyum, birliktelik, dayanışma ve neslin devamının sağlandığı bir ilişki biçimidir. Psikoloji literatüründe rasyonel olmayan inançlar, çatışma ve aldatma faktörlerinin evlilik ilişkisini etkilediğine dair çalışmalara rastlanmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı, evli bireylerde romantik ilişkilere yönelik rasyonel olmayan inançlar, çatışması eğilimi ve aldatma eğilimi arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2020-2022 yılları arasında Türkiye'de yaşayan 216 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi bulabildiğini örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Veri Toplama Formu, Kalkan (2006) tarafından geliştirilen İlişkilerde İnanç Envanteri, Dökmen (1986) tarafından geliştirilen Çatışma Eğilimi Ölçeği ve Polat (2006) tarafından geliştirilen Aldatma Eğilimi ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda evli bireylerin bazı sosyodemografik değişkenlere göre aldatma eğilimi, çatışma eğilimi ve ilişkilerde inanç envanterlerinden alınan puanların değişiklik gösterdiği; aldatma eğilimi ve romantik ilişkiye yönelik rasyonel olmayan inançları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; çatışma eğilimi ve aldatma eğilimi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; çatışma eğilimi ve romantik ilişkiye yönelik rasyonel olmayan inançlar arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu; romantik ilişkilere yönelik rasyonel olmayan inançlarının, aldatma eğilimi ve çatışma eğiliminin anlamlı bir yordayıcısı olduğu; romantik ilişkilere yönelik rasyonel olmayan inançların ve çatışma eğiliminin birlikte, aldatma eğiliminin anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage is a form of relationship in which mutual sexual satisfaction, togetherness, solidarity and the continuation of the generation are ensured. In the psychology literature, some studies show that irrational beliefs, conflict and infidelity factors affect the marriage. Accordingly, the main purpose of the research is to examining the relationships between irrational beliefs about romantic relationships, tendency to conflict and tendency to infidelity in married individuals in terms of various variables. By selecting the sampling method, the sample of the research consists of 216 married individuals living in Turkey between the years 2020-2022. Relational screening model was used in this study. In order to collect data in the research, Personal Data Collection Form developed by the researcher, Belief in Relationships Inventory developed by Kalkan (2006), Conflict Tendency Scale developed by Dökmen (1986) and Infidelity Tendency scale developed by Polat (2006) were used. As a result of the research, it has been determined that the scores obtained from the belief inventories in the tendency of infidelity and confict and relationships of married individuals differ according to some sociodemographic variables; there is a positive and significant relation between their tendency to infidelity and their irrational beliefs about romantic relationships; the tendency to conflict and tendency to infidelity; tendency to conflict and irrational beliefs about romantic relationships. It has been also concluded that irrational beliefs about romantic relationships are significant predictors of infidelity and conflict tendencies, and that irrational beliefs about romantic relationships and conflict tendency together are important predictors of infidelity tendency.