Tip 2 Diyabetes Mellitusa bağlı nefropatisi olan ile komplikasyonu olmayan hastaların yıllık yatış maliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of annual hospitalization costs of patients with type 2 Diabetes Mellitus induced nephropathy and patients without any complications
  1. Tez No: 738778
  2. Yazar: ERDİNÇ GÜLÜMSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM); tüm Dünya'da sık görülen, böbrekler dâhil birçok organı etkileyebilen kronik bir hastalıklıktır. DM ve komplikasyonları Dünya'da sağlık harcamalarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı tip 2 DM'ye bağlı nefropatisi olan ile komplikasyonu olmayan ve yatarak tedavi edilen hastaların tıbbi maliyetini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde, tip 2 DM'ye bağlı nefropatisi olan ile komplikasyonu olmayan ve yatarak tedavi edilen hastaların yatış dosyaları retrospektif incelenerek yapıldı. Çalışmaya, tip 2 DM'li toplam 252 hasta dâhil edildi. Çalışma grubu nefropatisi olan 141 hastadan, kontrol grubu ise kronik komplikasyonu olmayan 111 hastadan oluştu. Hastaların verileri hastane bilgi işlem biriminden alındı. Hastaların DM yaşı, kullanmış oldukları tedavi, laboratuvar değerleri, yatış sayısı ve toplam yattığı gün sayısı kaydedildi. Hastaların bir yıllık faturaları hastanenin fatura biriminden alınıp; hastaların malzeme-ilaç kullanım maliyeti ve hizmet maliyeti şeklinde tarandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus (DM); is a chronic disease that is common in the whole world and can affect many organs including kidneys. DM and its complications constitute an important part of health expenditures in the world. The aim of this study was to compare the medical costs of patients with type 2 DM with nephropathy and without any complication. Material and Methods: This study was performed by retrospectively examining the inpatient files of patients with type 2 DM associated with nephropathy and without any complications who were hospitalized in Adana City Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic. A total of 252 patients with type 2 DM were included in the study. The study group consisted of 141 patients with nephropathy and the control group consisted of 111 patients without chronic complications. The data of the patients were obtained from the hospital information-processing unit. DM age, treatment, laboratory values, number of hospitalizations and total number of days of hospitalization were recorded. One-year costs of the patients were taken from the invoicing unit of the hospital and they were screened as the cost of material-drug use and service cost of the patients.