Tip 2 diabetes mellitus'ta osteoporoz riski ve nöropati ile ilişkisi
The association between the risk for osteoporosis (OP) and neuropathy in patients with type 2 diabetes mellitus (DM)
  1. Tez No: 337760
  2. Yazar: ZEHRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP OŞAR SİVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç : Tip 2 DM?lu hastalarda OP riski ve nöropati ile ilişkisi Materyal ve Metod: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Diyabet ve Metabolizma Polikliniğini?ne başvuran Tip 2 DM?lu 18-85 yaş grubunda olan hastalar alındı. Hastaların dosyalarından demografik özellikleri, mikrovasküler komplikasyon varlığı ve biyokimyasal verileri; serumda çapraz bağlı c-telopeptid (ctx), osteokalsin ve kemik spesifik alkalen fosfataz (KsALP) düzeylerine bakıldı. Sonuçlar: Çalışmaya 39 tip 2 DM?li OP olan (9,5±6,4 yıl, kadın/erkek 28/11), 30 tip 2 DM?li OP olmayan (10,7±7,2 yıl, kadın/erkek 21/9) toplam 69 hasta alındı. Çalışmaya aldığımız 2 grup arasında yaş, diyabet süresi (DS), hipertansiyon süresi (HS), insülin kullanım süresi (İKS), ovulasyon süresi, retinopati, otonom nöropati (ON), nöropati skoru (NS), sigara, alkol, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, vücut kitle indexi (VKI), bel çevresi, Hemoglobin A1c,osteokalsin, çapraz bağlı C-telopeptid (ctx), kemik spesifik alkalen fosfataz (KsALP) değerleri açısından farklılık saptanmazken, açlık kan şekeri (AKŞ), tokluk kan şekeri (TKŞ) ve nefropati OP?u olan hastalarda daha yüksek bulundu. Otonom nöropati, retinopati, heriki komplikasyonu olan ve nefropati dahil olmak üzere 3 komplikasyona sahip hastaların osteokalsin düzeyleri yüksek olmakla beraber ON (r²=0,36, p=0,007), diyabetik retinopati (DRP) (r²=0,26, p=0,04) ve nefropati, DRP ve ON (r²=0,32, p=0,004) olmak üzere her üç komplikasyonun bir arada olduğu durum osteokalsin düzeyi ile pozitif ilişki bulundu. Nefropati (ß=-0,47, p=0,02) ve nöropati skorunun (ß=0,34, p=0,046) diğer risk faktörlerine göre ayarlama yapıldığında osteokalsin üzerinde en önemli risk faktörleri olduğu gösterildi. Sonuç: Osteokalsin düzeyleri ON gelişmiş Tip 2 DM?li hastalarda yüksek bulundu. Periferik nöropati skorunun osteokalsin üzerine etkili önemli risk faktörü olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim of study: The association between the risk for osteoporosis (OP) and neuropathy in patients with type 2 diabetes mellitus (DM). Materials and Methods: The patients who visited the outpatient clinic of Cerrahpaşa medical faculty for diabetes and metabolic diseases and who were between 18 and 85 years of ages were included in the study. Demographic features, biochemical findings, microvascular complications were evaluated on the patient charts and serum levels of cross linked c-telopeptide, osteocalcin and bone-spesific alkaline phosphatase were assessed. Results: The study included a total of 69 patients, 39 of whom were diagnosed with type 2 DM and OP (9.5 ± 6.4 years, male / female 28/11), 30 of whom were only diagnosed with type 2 DM (10.7 ± 8.2 years, female / male 21/9). There was no difference between the groups in terms of age, duration of diabetes, of hypertension, of insulin use, and of ovulation, the score of neuropathy investigated for periferal neuropathy, autonomic neuropathy, retinopathy, smoking, alcohol, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, body mass index, waist circumference, hemoglobin A1c, osteocalcin and cross-linked C-telopeptide, bone-specific alkaline phosphatase; however, the patients with osteoporosis had significantly higher fasting blood glucose, postprandial blood glucose, nephropathy. Although patients with neuropathy, those with retinopathy, those with autonomic neuropathy together with retinopathy and those with neuropathy, retinopathy, autonomic neuropathy had high levels of osteocalcin, the level of osteocalcin were positively correlated with autonomic neuropathy (r ² = 0.36, p = 0.007), diabetic retinopathy and nephropathy (r ² = 0.26, p = 0.04) as well as nephropathy, diabetic retinopathy, autonomic neuropathy (r ² = 0.32, p = 0.004). It was shown that nephropathy (ß = -0.47, p = 0.02), and neuropathy score (ß = 0.34, p = 0.046) when adjusted for other risk factors, to be independent risk factors for osteocalcin. Conclusion: The patients with type 2 DM and autonomic neuropathy had higher levels of osteocalcin. The score of peripheral neuropathy was found to be an independent risk factor for osteocalcin.