تاريخ المذهب الحنفي في الدولة العباسية (مدينة الكوفة وبغداد نموذجاً)
Hanefî mezhebi tarihi: Abbasiler Devleti (Kûfe ve Bağdâd şehri örneği)
  1. Tez No: 738799
  2. Yazar: HİBA ABDULLAH ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AİİTMAMAT KARIEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Müslümanların imamları hakkında konuşmak, dünya ve ahirette fayda ve fayda sağlar, bu da her Müslümanın biyografisini okumasını, fıkhını incelemesini, fikirlerini ilham etmesini ve adımlarını takip etmesini şart koşar, çünkü onlar sadece alim değillerdir. ama onlar düşüncenin öncüleri, sözün şövalyeleri, reformun savunucularıydılar, insanların yolunu aydınlatıyorlar ve onların yolunu aydınlatıyorlar. Bu tezde, kurucusu ve şahsiyetlerinin en ünlüsü olan Hanefi mezhebinin Abbasiler döneminde Bağdat şehirlerindeki düşünce, yaklaşım, terminoloji, edebiyat ve fıkhî ve siyasî duruşları hakkında bir tartışmaya yer verdim. ve Kûfe, bu mezhebin menşei, yayılışı ve yayılışı hakkında bir beyanla ve Hanefi mezhebinin öğretilerini üzerine inşa ettiği ilkelerin açıklanmasının yanı sıra yazıları ve terminolojisinden bahsederek başlar. Bu alimlerin anlayışlarının genişliğini ve sahip oldukları içtihatları gösteren pozisyonlar, Bu fıkhî duruşları pozisyonlar aracılığıyla yapmaya ve içeriğin başlıkla uyumlu olması için yürümeye hevesliydim ve tarihi tefsirleri kullanarak en önde gelen alimlerden ve o zamanın devletin halifeleriyle olan dengeli konumlarından bahsetmeye hevesliydim. anlatı yöntemi; Çünkü tarihsel olayları anlatmak için uygundur ve araştırma yoluyla nihayetinde sonuçlara ulaşmak için nelerin izlenmesi gerektiği konusunda tümevarımsal yaklaşıma dayandığı için ve bu sayede aşağıdakiler de dahil olmak üzere en önemli sonuçlara ulaştım: Hanefi'nin nasıl olduğunu biliyorduk. düşünce ekolünün ortaya çıktığı ve yayılmasına yardımcı olan faktörlerin ortaya çıktığı ve bu doktrinin boşluktan değil, aralıksız çabalardan, yorgunluktan, zorluklardan ve bu bayrakların taşıdığı tehlikelerden kaynaklandığını, Buradan çıkarılabilecek belki de en belirgin şey, yargının hayatın çeşitli alanlarındaki şer'î hükümlerin iç içe geçmesi ve bu mezhebin insanlara aşina hale gelmesi nedeniyle Hanefi mezhebinin yayılmasında en güçlü ve en önemli unsur olduğudur. onların hayatları.
Özet (Çeviri)
Talking about the imams of the Muslims is of benefit and benefit in this world and the hereafter, which makes every Muslim a requirement to read their biography, study their jurisprudence, inspire their ideas, and follow their steps, because they were not just scholars, but they were pioneers of thought, knights of the word, and advocates of reform. They light the way for people and illuminate the way for them. In this thesis, I have devoted a discussion about the Hanafi school, its founder and most famous of its figures, and talking about their thought, approach, terminology, literature, and their jurisprudential and political stances in the Abbasid era in the cities of Baghdad and Kufa, beginning with a statement of the origin, expansion and spread of this school, and an explanation of the principles on which the Hanafi school built their doctrine, as well as mentioning their writings and terminology. During that time period, It showed the jurisprudential positions that show the extent of the understanding of these scholars and the jurisprudential intuition that they enjoy, and was keen to make these jurisprudential stances through the stances and walk so that the content is in line with the title, and was keen to mention the most prominent scholars and their balanced position with the caliphs of the state at the time, using the historical narrative method; Because it is suitable for describing historical events, as well as relied on the inductive approach in what must be followed in order to eventually reach results through the research, and I have thus reached the most important required results, including: We knew how the Hanafi school of thought appeared and the factors that helped its spread, and that this doctrine did not out of a vacuum, but rather out of unremitting efforts, fatigue, hardship, and dangers that those flags borne, Perhaps the most prominent thing that can be deduced is that the judiciary was the strongest and most important factor in the dissemination of the Hanafi school of thought, due to the mixing of judicial rulings in various fields of life, which made people familiar with it with their lives.