1935 Uluslararası Kadın Kongresinin Türk basınına yansıması
Reflection of the 1935 International Women's Congress in the Turkish press
- Tez No: 738798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Tarih, Journalism, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
1935 Yılında Türk kadının meclise girmesiyle Uluslararası Kadın Kongresi yüzünü Türkiye ye çevirmiştir. Bu tarihlerde Fransa, Belçika, İtalya gibi birçok ülkede kadının seçme ve seçilme hakkı yoktu. Türk hükümetinin kadına verdiği önem ve kongre masraflarında cömert davranması kadınları Türkiye 'ye çekmiştir. İstanbul 'da toplanmak Asya ve Avrupa'dan gelecek kadınları ortada buluşturması açısından çok cazipti. 1935 kongresinin toplanma sebeplerinden en önemlisi barıştır. Bu tema zaten Atatürk 'ün“Yurtta Barış Dünyada Barış|”sloganıyla özdeşleşiyordu. Bu kongre bu zamana kadar toplanan kadın kongrelerinin en büyüğü olmuştur. Kırka yakın ülkeden yüzlerce kadın haklarını savunmaya gelmiştir. Ülkemizden yirmi dört kadın katılmıştır. Kadınlar bu kongrede kadının politikadaki yeri, iş hayatındaki yeri ve kadın erkek eşitsizliğini tartışmışlar fikirlerini sunmuşlardır. Kadın katılımcılar her konuşmalarında Atatürk 'e olan hayranlıklarını dile getirip onun kadına verdiği önemi vurgulamışlardı. Bu kongre için bastırılan pullar ve dünyanın her yerinden gelen gazeteciler Türkiye ye karşı hayranlık uyandırıyor ve kadına verilen önemi gözler önüne seriyordu.
Özet (Çeviri)
With the entry of Turkish women into the parliament in 1935, the International Women's Congress turned its face to Turkey.At this time, women did not have the right to vote and be elected in many countries such as France |, Belgium |, Italy. The importance given to women by the government and the generosity of the congress expenses have attracted women to Turkey. Gathering in Istanbul was very attractive in terms of bringing women from Asia and Europe together in the middle. The most important reason for the 1935 congress is PEACE. This theme is already Atatürk's“Peace at Home”. Peace in the World|" identified with its slogan. This congress is the largest of the women's congresses held so far. Hundreds of women from nearly forty countries came to defend their rights. Twenty-four women from our country In this congress, women discussed the place of women in politics, their place in business life and the inequality between women and men. They discussed and presented their ideas. Women participants expressed their admiration for Atatürk in every speech and expressed his admiration for Atatürk. They were telling about the value. Stamps printed for this congress and journalists from all over the world came to Turkey.It aroused admiration for women and showed the importance given to women.