Yoğun bakım ünitesinde yatan geriatrik hastalarda farklı nutrisyon değerlendirme araçlarının klinik sonuçları tahmin etme yeteneklerinin karşılaştırılması
The predictive ability of different malnutrition assessment tools on clinical outcomes in geriatric patients staying in an intensive care unit
  1. Tez No: 738803
  2. Yazar: FARUK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kritik hastalığı olan geriatrik hastalarda farklı nutrisyon değerlendirme araçlarının malnutrisyon tanısı koyamada ve hastaların klinik sonuçlarını ön görmede yeteneklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Metod: YBÜ'de yatan 65 yaş üstü 122 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, kilo, boy, VKİ, cinsiyet, medeni durum, kronik hastalıklar, kullandığı ilaçlar, mekanik ventilasyon durumu, vazopressör destek durumu ve laboratuvar değerleri not edildi. Hastalara, beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla Modifiye Nutrisyon Skalası (mNUTRIC), Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI), Geriatrik Nutrisyonel Risk İndeksi (GNRI), Subjektif Global Değerlendirme (SGA) ve Malnütrisyona Yönelik Küresel Liderlik Girişimi (GLIM) testleri uygulandı. Komorbiditeler modifiye Charlson komorbidite indeksi ile değerlendirildi (CCI). Bulgular: Hastaların %50,8'i erkekti ve yaş ortancaları 78 (65-97) yıldı. GLIM kriterlerine göre malnutrisyon oranı %96,7, GNRI'ya göre yüksek malnutrisyon riski %22,1, PNI'ya göre ciddi malnutrisyon riski %74,6, mNUTRIC'e göre yüksek malnutrisyon riski %85,2 ve SGA'ya göre ciddi malnutrisyon oranı %14,8 olarak tespit edildi. GLIM kriterleri malnutrisyon tanısını koymada altın standart olarak kabul edildiğinde, diğer dört parametrenin malnutrisyon tanısını koymada etkin olabileceği, eğri altında kalan alanların istenilen seviyelerde olduğu, görüldü (GNRI için AUC:0,872, mNUTRIC için AUC:0,872, PNI için AUC:0,838, SGA için AUC:0,784). SGA, CCI, malignite varlığı, mNUTRIC ve PNI skorlarının yoğun bakım mortalitesi için bağımsız ilişkili faktörler olduğu tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmada, GLIM altın standart kabul edildiğinde, malnutrisyon tanısını koymada her bir parametrenin uygun olabileceği ve yoğun bakım mortalitesi ile mNUTRIC, PNI ve SGA skorlarının bağımsız ilişkili faktörler olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the predictive ability of different nutritional assessment tools in diagnosing malnutrition and clinical outcomes in geriatric patients with a critical illness. Methods: A total of 122 patients over 65 years and hospitalized in the ICU were included in the study. Age, weight, height, BMI, gender, marital status, chronic diseases, medications used, mechanical ventilation status, vasopressor support status, and laboratory values of the patients were noted. The Modified Nutrition Scale (mNUTRIC), Prognostic Nutritional Index (PNI), Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI), Subjective Global Assessment (SGA), and Global Leadership Initiative for Malnutrition (GLIM) tests were applied to the patients to evaluate their nutritional status. The modified Charlson comorbidity index (CCI) was used to assess the comorbidities of the patients. Results: Of the patients, 50.8% were male and the median age was 78 (65-97) years. The malnutrition rate according to the GLIM criteria was 96.7%, high malnutrition risk according to the GNRI was 22.1%, severe malnutrition risk according to the PNI was 74.6%, high malnutrition risk according to the mNUTRIC was 85.2%, and severe malnutrition rate according to SGA was 14.8%. When the GLIM criteria were accepted as a gold standard for malnutrition, it was observed that the other four nutritional assessment methods had a high area under the curve levels for diagnosing malnutrition (AUC: 0.872 for GNRI, AUC: 0.872 for mNUTRIC, AUC: 0.838 for PNI, AUC: 0.784 for SGA). SGA, CCI, presence of malignancy, mNUTRIC, and PNI scores were found to be independently associated factors for ICU mortality. Conclusıon: It was shown that when the GLIM criteria were accepted as the gold standard, each other methods used in the study might be appropriate in diagnosing malnutrition, and the mNUTRIC, PNI, and SGA scores might be independentely associated factors for ICU mortality.