Acil servise başvuran 65 yaş ve üstü toplum kaynaklı pnömoni mevcut hastalarda 'nötrofil/lenfosit oranı'nın hastalığın prognozunu tahminindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of the rate of neurophil lymphocyt in the estimation of the prognosis of the disease in 65 years and older with community-acquired pneumoni̇a patients in emergency service
  1. Tez No: 531715
  2. Yazar: BENAN KOYUNCU AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada 65 yaş ve üstü TKP tanısı alan hastaların NLR düzeylerine bakılarak hastalığın prognozu hakkında fikir sahibi olmaya çalışılmıştır. Ayrıca TKP tanısını alan hastalarda NLR düzeyi diğer enfeksiyon belirteçleri ile hastalık hakkında fikir sahibi olmak için karşılaştırılmıştır. MATERYALVEMETOT:BuçalışmaAnkaraYıldırımBeyazıtÜniversitesiAtatürkEğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine Ocak 2016 – Aralık 2017 tarihleri arası başvuran, toplum kökenli pnömoni tanıları alan 65 yaş ve üstü hastalar alındı. Çalışma retrospektif gözlemsel bir metod ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri , vital bulguları , labaratuar parametreleri ve radyolojik incelemeleri HBYS sistemi üzerinden incelenmiştir. Hastaların başvuru tarihleri, cinsiyeti, ek hastalıkları olup olmadığı izlem formlarınakaydedilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza toplam 628 TKP tanılı hasta alındı. Hastaların 267 'si(%42,5) kadınhastalardanoluşurken;361'i(%57,5)erkekhastadanoluşuyordu.Katılımcılarınortalama yaşı 78(65-98)'dir . TKP tanısını alan hastaların 14'ü (%2,2) İnvaziv Mekanik Ventilatör desteği alırken , 29 (%4,6) hasta Noninvaziv Mekanik Ventilatör desteği almaktadır , 9 (%1,4) hasta ise vazopressör desteği almaktaydı. TKP tanısını alan hastaların 305'i (%48,6) ayaktan tedavi olurken , 253 (%40,3) hasta Göğüs Hastalıkları servisine yatarak tedavi almaktadır , 70 (% 11,1) hasta ise Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi almıştır. Hastaların mortalite oranları incilenmiş ve 33 (%5,3) hasta ilk 28 gün içinde yaşamını kaybederken , 40(%6,4) hasta ile altı ay içerisinde yaşamını kaybetmiştir. Kalp Yetmezliği , Serebro Vaskuler Hastalık ve Aktif Tümör olan hastalarda 28 günlük mortalite riski artmıştır. Bilinç bozukluğu , solunum sayısının 29 üzerinde, Sistolik Kan Basıncı 90mmHg altında, Nabzı dakikada 124'ün üstünde olanlarda ve PaO2249)olanhastaların28günlükmortalite oranları belirgin derece artmıştır. 28 günlük mortalite oranı IMV ,NIMV,Vazopressör desteği alanlardasırasıyla%42,9,%20,7ve%33,3'tür.Enfeksiyondurumunugösterenparametrelerile 28günlükmortalitearasındakiilişkiincelenmişveProkalsitonin(p:0,039)ileLaktat(p:0,011) değerlerinin 28 günlük mortaliteyi göstermede etkili olduğu görülmüştür. NLR değeri taburcu olan ve yatış endikasyonu olan hasta grupları arasında anlamlı olarak farlıdır. Fakat Servis ve Yoğun Bakım Ünitesinde yatanlar arasındaki farkı anlamlı değildir. Yatan hastaları ve taburcu olan hastaları ayırmak üzere NLR için yapılan ROC analizinde eğri altında kalan alan anlamlı olmakla birlikte NLR bu amaçla kuvvetli bir belirteç olarak yorumlanamaz SONUÇ:NLR düzeyi hastaların mortalitesini ön görmede yeterince etkili değildir. Bu konuda çalışmamızda PSİ, PCT ve Laktat daha etkili bulunmuştur. Diğer taraftan taburcu olan ve hastaneye kabul edilen hastalar arasında NLR değeri açısından belirgin olmamakla birlikte bir fark vardır. Bu değeri güvenli taburculuk için kullanabiliriz
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Theaimofthisstudywastoevaluatetheprognosisofthediseasebylookingat the NLR levels of patients aged 65 and over. In addition, the NLR level in patients diagnosed with CAP was compared with other infection markers to have an idea about thedisease. MATERİALS AND METHODS: This study included patients aged 65 years and older who were admitted to the Emergency Department of the Atatürk Training and Research Hospitalof Ankara Yıldırım Beyazıt University between January 2016 and December 2017 with the diagnosis of community-acquired pneumonia. The study was performed with a retrospective observational method. The demographic data, vital signs, laboratory parameters and radiological examinations of the patients included in the study were examined via HBYS system. The dates of application, gender and presence of additional diseases were recorded in the follow-upforms.. RESULTS: A total of 628 patients with CAP were included in the study. 267 (42.5%) of the patientswerefemaleand361(57.5%)weremale.Themeanageoftheparticipantswas78(65- 98). While 14 (2.2%) of the patients diagnosed with CAP were receiving Invasive Mechanical Ventilatorsupport,29(4.6%)patientsreceivednoninvasivemechanicalventilatorsupport,and 9 (1.4%) patients received vasopressor support. While 305 (48.6%) of the patients diagnosed withCAPweretreatedasoutpatients,253(40.3%)wereinpatientintheChestDiseaseService and 70 (11.1%) patients received treatment in the Intensive Care Unit. Mortality rates of the patientswereexaminedand33(5.3%)patientsdiedinthefirst28days,and40(6.4%)patients died in six months. 28-day mortality risk has increased in patients with heart failure, cerebrovascular disease and active tumor. 28-day mortality rates were significantly increased inpatientswithConsciousnessDisorder,RespirationRateof29,SystolicBloodPressurebelow 90mmHg,Pulserateofmorethan124perminute,PaO2 249) were significantly increased. The 28-day mortality rate was 42.9%, 20.7% and 33.3% for IMV, NIMV and Vasopressor support, respectively. The relationship between the parameters showing the infection status and the 28-day mortality was investigated and the values of Procalcitonin (p: 0,039) and Lactate (p: 0,011) were found to be effective in showing the 28-day mortality. The NLR value is different between the patients who are dischargedand the patients admitted to the hospital. However, the difference between those in the Service and Intensive Care Unit is not significant. Although the area under the curve is significant in the ROC analysis for NLR to distinguish inpatients and discharged patients, NLR cannot be interpreted as a strong marker for this purpose. CONCLUSION:NLR level is not effective inpredicting the mortality of patients. In this study, PSI, PCT and Lactate were found to be more effective. On the other hand, there is adifference between the patients who were discharged and admitted to the hospital in terms of NLR value. We can use this value for safedischarge.