Erken başlangıçlı skolyozlarda konvansiyonel ve manyetik uzatılabilir rod sistemlerinin etkinlik, güvenirlik, spinal büyüme ve akciğer gelişimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of conventional and magnetic extendable rod systems on efficacy, safety, spinal growth and lung development in early-onset scoliosis
- Tez No: 738829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TALMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Günümüzde kullanılan konvansiyonel ve manyetik büyüyen rod sistemlerinin erken başlangıçlı skolyoz tedavisindeki yerini, artılarını ve eksilerini araştırmak, sözü geçen implanların öne çıkan özelliklerden yararlanılarak daha başarılı ve az komplikasyonlu tedavi süreçleri planlanmasını sağlamak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 24 KGR ve 17 MGR uygulanan hastanın yaş, etyolojik tanı, takip süresi, uzatma sayısı, komplikasyonları değerlendirilerek karşılaştırıldı. Ayrıca preoperatif, postoperatif ve son takip filmlerinden Cobb açısı, torakal kifoz açısı, S1-T1 mesafesi ve uzama hızı, koronal ve sagital balans ve SAL değerleri ölçülerek grupların hem kendi içinde hem de birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular: KGR grubunun ilk cerrahi ortalama yaşı 6,1, ortalama takip süresi 30 ay, Cobb açıları ortalaması preop. 51,5°, postop. 21,4°, son takipte 18,1°olarak ölçüldü. Preop.-postop.-son takipte anlamlı fark bulundu. T1-S1 mesafesi ortalaması preop. 261 mm, postop. 288 mm, son takipte 309 mm bulundu. Preop.-postop.-son takipte anlamlı fark bulundu. Hastalara 24 başlangıç, 75 ek prosedür yapıldı. MGR grubunun ilk cerrahi ortalama yaşı 7,1, ortalama takip süresi 30 ay, Cobb açıları ortalaması preop. 60,4°, postop. 41,8°, son takipte 36,4° ölçüldü. Preop.-postop.-son ölçümlerde anlamlı fark bulundu. T1-S1 mesafesi ortalaması uygun olarak 257 mm274 mm - 305 mm ölçüldü. Preop.-postop.-son takipte anlamlı fark bulundu. Hastalara 17 başlangıç cerrahisi, 8 planlanmamış cerrahi prosedür olmak üzere toplam 25 cerrahi girişim uygulandı. Sonuç: Erken başlangıçlı skolyoz tedavisinin boy uzamasıyla uyum içerisinde planlanması, aynı zamanda eğrılik derecesinin kontrol altına alınması gerektiği için adölesan çağa göre daha hassas dengelerde uygulanması gerekmektedir. Çalışmamızda her iki uzatma tekniğinin erken başlangıçlı skolyoz tedavisinde etkili birer yöntem olduğunu saptadık. Konvansiyonel rodun manyetik roda göre spinal dizilimi daha fizyolojik sınırlarda tutabildiğini düşünmekteyiz, buna karşın tekrarlayan cerrahinin bir dezavantaj olabileceğini biliyoruz. Aynı zamanda komplikasyonlarınnın benzer oranlarda saptandığını gördük. Konu ile alakalı prospektif uzun süreli çalışmalarla daha objektif ve net bilimsel veri sağlanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the place, pros, and cons of conventional and magnetic growing rod systems used today in the treatment of early-onset scoliosis, and to plan more successful and less-complicated treatment processes by utilizing the prominent features of the mentioned implants. Materials and Methods: In our study, age, etiological diagnosis, follow-up period, number of lengthenings, and complications were evaluated and compared in patients who underwent 24 CGR and 17 MGR surgeries. In addition, Cobb angle, thoracic kyphosis angle, S1-T1 distance and lengthening speed, coronal and sagittal balance, and SAL values from preoperative, postoperative, and final follow-up films were measured and compared both within the groups and with each other. Results: The mean age at first surgery in the CGR group was 6.1, the mean follow-up time was 30 months, and the mean Cobb angles were preoperative 51,5°, postoperative 21,4°, and 18,1° at the last follow-up. A significant difference was found in preop.-postop.-final follow-up. The mean T1-S1 distance was 261 mm preoperatively, 288 mm postoperatively, and 309 mm at the final follow-up. A significant difference was found at preop.-postop.-final follow-up. Patients underwent 24 initial and 75 additional procedures. İn the MGR group the mean age at first surgery in the MGR group was 7.1, the mean follow-up time was 30 months, and the mean Cobb angles were preoperative 60,4°, postop. 41,8° and 36,4° at the last follow-up. There was a significant difference in preop.-postop.-final measurements. The mean T1-S1 distance was measured as 257 mm- 274 mm- 305 mm. A significant difference was found at preop.-postop.-final follow-up. A total of 25 surgical interventions, 17 of which were initial surgery and 8 unplanned surgical procedures were performed on the patients. Conclusion: Early-onset scoliosis treatment should be planned in harmony with growth and should be applied in more delicate balances than in adolescence since the degree of curvature should be controlled at the same time. In our study, we found that both lengthening techniques are effective methods in the treatment of early-onset scoliosis. We think that the conventional rod can keep the spinal alignment within physiological limits compared to the magnetic rod, but we know that repetitive surgery can be a disadvantage. At the same time, we saw that complications were detected at similar rates. We think that more objective and clear scientific data can be obtained with prospective long-term studies on the subject.