Sosyal yardımda ailelerin yardım seviyesini belirlemek için karar destek sisteminin oluşturulması ve bir uygulama
Creating a decision support system to determine the aid level of families in social aid and an application
- Tez No: 738873
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde çalışmaların doğru yapılması ve sürdürülebilir olmasında alınan kararlar oldukça önem arz etmektedir. Çünkü işin doğru yapılması, yerinde ve zamanında alınan doğru kararlar ile orantılıdır. Karar vericilerin gündelik hayatta doğru işi yapabilmeleri için önlerinde bulunan seçenekler kümesinden en faydalı olanı seçmeleri gerekmektedir. Ancak bu durum iş büyüklüğü arttıkça oldukça zor ve kafa karıştırıcı hal almaktadır. Bu gibi durumlarda, karar vericilerin seçenekler arasından en uygun olanını kolaylıkla seçebilmesi için Karar Destek Sistemi (KDS) önemli katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada sosyal yardım alanında ihtiyaçlılara hakkaniyetli yardım yapılabilmesi için kişi veya aileleri düzenli bir şekilde kayıt altına alan, eğer kayıt altında ise daha önce kayıt edildiğini bildiren, kayıtlı ihtiyaçlıları ilçeye-mahalleye-sokağa göre sınıflandıran, daha sonra ihtiyaçlının oturduğu evin durumu (kira, ev sahibi), aylık geliri, evindeki toplam kişi sayısı (anne, baba, kardeş, çocuk sayısı), evin toplam aylık geliri, kayıtlının sigorta durumu gibi ölçütlere göre 1-100 arasında ihtiyaçlı puanının belirleyen, kayıt edilen ve ihtiyaçlı puanı belirlenen ihtiyaçlılar için yapılan yardım çalışmalarının cinsini, miktarını, zamanını ve hangi aileye yapıldığını aylara göre veya toplu olarak gösterebilen ve bu bilgileri çıktı alıp raporlanabilmesini sağlayan bir yazılım programı (Karar Destek Sistemi) geliştirilmiştir. Geliştirilen program bir yardım kuruluşunda uygulamaya alınmış ve olumlu geri bildirimler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the decisions taken are very important for the correct and sustainable work. Because doing the job right is proportional to the right decisions made on the spot and on time. In order for the decision makers to do the right job in daily life, they need to choose the most beneficial one from the set of options in front of them. However, it becomes very difficult and confusing as the business size increases. In such cases, the Decision Support System (DSS) makes a significant contribution so that decision makers can easily choose the most appropriate one of the options. In this study, in order to provide equitable assistance to the needy in the field of social aid, regularly registering the person or their families, if it is on record, it will be reported that it has already been registered, classifying registered needs by city - neighborhood – street, then according to variables such as the status of the house where the needy lives (rent, owner), monthly income, the total number of people in the house (mother, father, sibling, number of children), the total monthly income of the house, the insurance status of the registered person, the needy score is determined between 1-100, can show the type, quantity, time and family of aid work for the needs that have been registered and have been determined by months or collectively, and a software program (Decision Support System) has been developed that enables this information to be output and reported. The developed program was implemented in a charity organization and positive feedback was obtained.