Derivation of functional spinal cord neurons from induced pluripotent stem cells ((IPSCS) via neuromesodermal progenitors (NMPS)
Nöromezodermal kök hücreler aracılığıyla uyarılmış pluripotent kök hücrelerden (UPK) fonksiyonel omurilik nöronlarının türetilmesi
- Tez No: 738878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Uyarılmış pluripotent kök hücreler (UPKC) somatik hücrelerin laboratuvar koşullarında yeniden programlanmasıyla üretilir. UPKC'ler umut verici hücresel terapi kaynakları olmasına rağmen, UPKC'lerin terapide kullanılmasında bazı etik ve fizyolojik sorunlar vardır. Bu nedenle, pluripotent kök hücrelerden türetilen güvenli progenitör hücrelerin tanımlanması, pluripotent hücrelerin farklılaşma kapasitesini kontrol etmek için kritik öneme sahiptir. Nöromezodermal progenitörler (NMP'ler), paraksiyal mezoderm ve omuriliğe farklılaşabilen, ilkel çizgi bölgesinde bulunanmultipotent hücre popülasyonudur. Motor nöron hastalıkları (MNH), motor nöronların yıkımıyla sonuçlanan ölümcül ve ilerleyici hastalıklardır. Motor nöron hastalıklarında motor nöronlar, kas hücrelerini kontrol etme yeteneklerini kaybederek yürüme, nefes alma ve konuşma sorunlarına neden olurlar. Spinal müsküler atrofi (SMA), Amyotrofik lateral skleroz (ALS) ve omurilik yaralanması etkili tedavileri olmayan en sık görülen motor nöron hastalıklarıdır. Farmakolojik tedaviler sadece yaşam süresini uzatmayı ve yaşam koşullarını güçlendirmeyi sağlar. Bu tezde, NMP'ler UPKC'lerden türetilip, omurilik nöronlarına farklılaştırılmış ve karakterize edilmiştir. Fonksiyonel nöronlar, hücresel ve moleküler mekanizmaların tanımlanmasıyla in vitro olarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Induced pluripotent stem cells (iPSCs) are generated by reprogramming of cells somatic cells in laboratory conditions. Although iPSCs are promising sources of cellular therapy, there are some ethical and physiological problems in using iPSCs in therapy. Therefore, the identification of safe progenitor cells derived from pluripotent stem cells is critical to control the differentiation capacity of pluripotent cells. Neuromesodermal progenitor (NMP) cells are found in primitive streak region as a bipotent cell population, which can give rise to the paraxial mesoderm and spinal cord during development. Motor neuron diseases (MND) are fatal and progressive diseases that result in the destruction of motor neurons. In motor neuron diseases, motor neurons lose their ability to control muscle cells causing walking, breathing, and speaking problems. Spinal muscular atrophy (SMA), Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) and spinal cord injury are the most common motor neuron diseases that have not effective treatments. The pharmacological treatments only provide to extend life span and get strengthen life conditions. In this thesis, NMPs were derived from iPSCs, differentiated into spinal cord neurons and characterized. Functional neurons were characterized in vitro by identification of cellular and molecular mechanisms.