Design and performance analysis of floating solar photovoltaicsystems
- Tez No: 738879
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüzer güneş enerjisi sistemi dünyada yeni bir akımdır. Bu sistem hidroelektrik santrallarla hibrit çözümler için uygundur. Yüzer güneş enerjisi sistemlerinin birçok faydası vardır. Güneş enerjisi kesintili bir enerji kaynağıdır bu yüzden yüzer güneş enerjisi ve hidroelektrik santralin hibrit çözümüyle her iki santral birbirinin enerji üretimini dengeleyebilir. Bu hibrit çözümün hidroelektrik santralin kapasite faktörünü yükselteceği söylenebilir.Türkiye Avrupa hidroelektrik santal kurulu gücü sıralamasında 31493 MW ile ikinci sırada olduğu için yüzer güneş enerjisi santrali ile hidroelektrik enerji santral hibrit çözümleri Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücünün karasal alanlar kullanılmadan artırılması için çok yararlı olur. Bu çerçevede bu çalışma için Ankara ilinde bulunan 38.08 MW kurulu gücündeki Gürsöğüt-1 Hidroelektrik Santralı hibrit çözüm amacıyla seçilmiştir. Literatür araştırması aşamasında yüzer güneş enerjisi ve hidroelektrik santral hibrit sistemlerinin performans analiziyle ilgili çok fazla akademik çalışma olmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın amacı yüzer güneş enerjis ve hidroelektrik santral hibrit sisteminin performans analizini araştırmaktır. Bu çalışmada yüzer güneş enerjisi santralının hidroelektrik santralın baraj gölüne kurulduğundaki enerji getirisindeki artış analizi yapılmıştır. Performans analizleri meteorolojik veriler, uygun montaj alanı, fotovoltaik modül ve inverter özellikleri gibi systemin ana parametrelerine göre PVsyst programında gerçekleştirilmiştir. Sistemin toplam enerji üretimi, performans oranı ve spesifik enerji sonuçları elde edilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The floating solar photovoltaic system is a new trend in the world. This system is suitable for hybrid solutions with hydropower plants. There are a lot of advantages of the floating solar photovoltaic systems. Solar energy is an intermittent energy source so with a hybrid solution of floating solar and hydroelectric power plant can balance each other's energy generation. It can be said that this hybrid solution can increase the capacity factor of the hydropower plant. Turkey has the second greatest hydropower installed capacity in Europe with about 31.493 MW so the floating solar photovoltaic and hydropower hybrid solutions will be very beneficial to Turkey's solar installed capacity growth without using land areas. In this respect Gursogut-1 HEPP with 38.08 MW installed capacity which is located in Ankara was chosen for the hybrid solution in this study. During the literature survey period it was seen that there aren't a lot of academic studies about floating solar and hydropower plant hybrid systems' performance analysis. The aim of this study is to investigate the performance analysis of the floating solar photovoltaic and hydropower plant hybrid system. In this study the gain in the energy yield when a floating solar photovoltaic system mounted on this hydropower water reservoir has been analyzed. The performance analysis has been carried out on PVsyst software according to the system's key parameters including meteorological data, available installation area, photovoltaic module properties and inverter features. Results obtained for system's total energy production, performance ratio and specific energy are discussed.