Okul öncesi (3-6 yaş arası) çocuklar için hazırlanan öğretici nitelikli üç boyutlu bilgisayar oyunlarında sinematografik öğelerin ve grafik tasarım unsurlarının kullanımı
Use of cinematographic elements and graphic design elements in educational three-dimensional computer games prepared for pre-school children (Aged 3-6)
  1. Tez No: 738882
  2. Yazar: ÖZLEM AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, tez yazım sürecinde elde edilen veriler ışığında, okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel becerilerine katkı sağlayan ve sinematografik oyun anlatılarını içeren eğitsel oyun tasarımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın kavramsal çerçevesinin oluşturulmasında literatür taraması yapılmış ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Mobil oyun açılış grafiklerinden başlayarak sinematik ve grafik tasarım öğeleri için metin analizi yapılmıştır. Kavramsal çerçeve bölümünde, çocuk gelişimi konusunda uzmanların geliştirdiği yöntemlerden bahsedilmiş, sinematografi ve grafik tasarım alanına ait kavramlar, ilgili tanımlar ile bir sayısal oyun açılış tasarımı, oyun arayüzü tasarımı yapılmıştır. Okul öncesi dönem çocukları için eğitim yöntemlerinden biri olan oyunlarla öğretim, sayısal dünyanın bize sunduğu fırsatlardan biridir. Sayısal çağın içine doğan nesil, sanal dünyayı hem gerçek dünyayı deneyimleyerek hem de dönemin teknolojik araçlarını kullanarak tanımaktadır. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarda çeşitli oyunlarla eğlenerek vakit geçirirken aynı zamanda öğrenme mümkün olmaktadır. Harcanan zamanı en iyi şekilde değerlendirme fikrine sahip olan mobil uygulamalar, eğitim, öğretim yöntemleri dönüştürülerek uygulama geliştiriciler tarafından sayısal ortama göre hazırlanmaktadır. Bu kapsamda üç boyutlu animasyon serilerine sahip üç mobil oyun bulgular ve yorumlar kısmında analiz edilmek üzere seçilmiştir.“Thomas ve Arkadaşlarının Maceraları!”,“Bebek Panda'nın Okul Otobüsü - Araba Sürelim!”ve“Maşa ve Ayı: İyi Geceler!”Adı geçen oyunların ücretsiz bölümleri kapsam dâhilinde incelenmiştir. Eğitim kategorisinde yer alan okul öncesi çocuklar için tasarlanmış mobil oyunlarda sinematografi ve grafik tasarım öğelerinin kullanıldığı görülmektedir. Oyun senaryosuna hizmet eden interaktivite kullanımının sinematik anlatılar tarafından yönlendirildiği, sinematografik öğeler ve grafik tasarım öğelerinin bir arada kullanıldığı ve bu öğelerin okul öncesi çocuklar için hazırlanan mobil oyunların oynanabilirliğinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine educational game designs that contribute to the cognitive skills of preschool children and include cinematographic game narratives, in line with the data obtained during the thesis writing process. A literature review was made and content analysis technique was used in the formation of the conceptual framework of the study. Starting from the mobile game opening graphics, text analysis has been made for cinematic and graphic design elements. In the conceptual framework section, methods developed by experts in child development are mentioned, cinematography and graphic design concepts, related definitions and a digital game opening design and game interface design are made. Teaching with games, which is one of the educational methods for preschool children, is one of the opportunities offered by the digital world. The generation born into the digital age knows the virtual world both by experiencing the real world and by using the technological tools of the period. It is possible to learn while having fun with various games on devices such as computers, tablets and smartphones. Mobile applications, which have the idea of making the best use of the time spent, are prepared according to the digital environment by application developers by transforming education and training methods. In this context, three mobile games with three-dimensional animation series were selected to be analyzed in the findings and comments section.“The Adventures of Thomas and Friends!”,“Baby Panda's School Bus - Let's Drive!”and“Masha and the Bear: Good Night!”The free parts of the mentioned games have been examined within the scope. It is seen that cinematography and graphic design elements are used in mobile games designed for preschool children in the education category. It has been concluded that the use of interaction serving the game scenario is guided when cinematic narratives, cinematographic elements and graphic design elements are used together, and these elements are effective in the playability of mobile games prepared for preschool children.