Öğretmen performansını geliştirmede ekonomik politika araçlarının kullanılmasına yönelik bir uygulama önerisi
A practice recomendation for using economic policy tools to improve teacher performance
  1. Tez No: 738898
  2. Yazar: SEMRA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk eğitim sisteminde kullanılabilecek performansa dayalı ödeme politikalarının nasıl uygulanabileceğine dair performans göstergeleri ile birlikte bir model çerçevesi oluşturmaktır. Yapılan araştırmada katılımcıların konu ile ilgili görüşlerini öğrenmek ve derinlemesine incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde ortaokul ve liselerde görev yapan farklı branşlardan 16 okul yöneticisi ve 22 öğretmen olmak üzere toplam 38 katılımcı oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak odak grup görüşmeleri ve bireysel görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularından hareketle, öğretmen performans değerlendirme politikalarının demokratik bir şekilde uygulanması koşuluyla öğretmen ve yöneticilerin çoğunun performans değerlendirme sürecine olumlu bakış açısı sergiledikleri anlaşılmaktadır. Öte yandan, bazı katılımcılar mevcut şartlarda çalışan öğretmenlerin performans değerlendirme sistemini kabul etmekte zorlanacakları ve bu konuya direnç gösterebilecekleri fikrini ileri sürmüşlerdir. Ayrıca katılımcılar öğretmenlerin herhangi bir zorluk yaşamaması için bu sistemi uygulayacak yetkililerin alanlarında uzman olması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu bulgulara ek olarak, katılımcılara, Türk eğitim sisteminin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda öğretmen performansının değerlendirilmesinde kullanılabilecek ölçütler ve araçlar konusundaki fikirleri de sorularak elde edilen tüm bilgiler ışığında Türk eğitim sisteminde kullanılabilecek performansa dayalı ödeme politikalarının nasıl uygulanabileceğine dair performans göstergeleri ile birlikte bir model önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to create a model framework with performance indicators on how to implement performance-based payment policies that can be used in the Turkish education system. In the research, basic qualitative research design, which is one of the qualitative research methods, was used in order to learn the views of the participants on the subject and to examine them in depth. The study group of the research consists of 38 participants, 16 school administrators and 22 teachers from different branches, working in secondary and high schools in Gaziantep in the 2018-2019 academic year. Maximum variation sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was used in the research. Data were collected through focus group interviews and individual interviews using semi-structured interview forms and analyzed by content analysis. Based on the research findings, it is understood that most of the teachers and administrators have a positive perspective on the performance evaluation process, provided that teacher performance evaluation policies are applied in a democratic way. On the other hand, some participants suggested that teachers working under current conditions would have difficulty accepting the performance evaluation system and might resist this issue. In addition to these findings, the participants stated that the authorities who would implement this system should be experts in their fields so that teachers would not experience any difficulties. In addition, the participants were asked for their opinions on the criteria and tools that can be used in the evaluation of teacher performance, considering the current state of the Turkish education system. In the light of the information obtained as a result of all these researches, a model recommendation has been created with performance indicators on how to implement performance-based payment policies that can be used in the Turkish education system.