İleri düzey nohut genotiplerinde verim ve kalite çalışmaları
Yield and quality studies in advanced chickpea genotypes
  1. Tez No: 738899
  2. Yazar: GÖZDE NUR PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, PYO-ZRT.4001.13.010 nolu proje kapsamında Kırşehir il, ilçe ile belde ve köylerinden toplanarak morfolojik karakterizasyonları gerçekleştirilmiş 59 adet yerel nohut genotipi içinden saf hat seleksiyon yöntemi ile seçilmiş 35 adet yerel nohut genotipi ile ülkemizde Tarımsal Araştırma Enstitüleri tarafından tescil ettirilmiş 5 adet nohut çeşidi olmak üzere 40 adet nohut genotipinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesinin yanında kalite özelliklerinin ortaya konulması amacıyla Kırşehir ekolojik koşullarında yürütülmüştür. 2021 yılında yürütülen çalışma augmented deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak kurulmuş olup araştırma süresince nohut genotiplerine ait 3'ü fenolojik, 8'i agronomik ve 6'sı kalite olmak üzere 17 adet özelliğin verileri ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda en yüksek bitki başına tane verimi 5.25 g/bitki ile Kırşehir ili Kaman ilçesi Taşlık köyünden toplanan N-23 nolu genotipten elde edilirken en düşük bitki başına tane verimi ise 1.44 g/bitki ile Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesi Boğazevci köyünden toplanan N-24 nolu genotipte belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 35 local chickpea genotypes selected by pure line selection method from 59 local chickpea genotypes collected from Kırşehir province, district, town and villages within the scope of PYO-ZRT.4001.13.010 project and registered by Agricultural Research Institutes in our country. The study was carried out in Kırşehir ecological conditions in order to determine the yield and yield elements of 40 chickpea genotypes, 5 of which were grown, as well as to reveal their quality characteristics. The study, which was carried out in 2021, was established in an augmented trial design with 4 replications, and during the research, the data of 17 characteristics of chickpea genotypes, 3 phrenological, 8 agronomic and 6 quality characteristics, were revealed. As a result of the study, the highest seed yield per plant was obtained from the genotype N-23 collected from Taslık village of Kaman district of Kırşehir province with 5.25 g plant-1, while the lowest seed yield per plant was obtained from the genotype N-24 collected from Bogazevci village of Cicekdagı district of Kırşehir province with 1.44 g plant-1.