Gaziantep mutfağında sıfır atıkla menü oluşturma
Creating menu with zero waste in Gaziantep cuisine
- Tez No: 738912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YALINIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dünya çapında her yıl milyonlarca gıda atığı değerlendirilmeden çöpe atılmaktadır. Atıkların israf edilmeden önce değerlendirilmesi sürdürülebilir bir çevre için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep mutfağına ait yemeklerin yapımında ortaya çıkan atıkların değerlendirilebileceğini göstermek ve atıkların değerlendirilme yollarına dikkat çekerek farkındalık oluşmasına katkı sağlamaktır. Gaziantep mutfağında menü oluşturulurken yemekler altı ana başlık altında toplanmıştır. Oluşturulan menüde ortaya çıkan atıklar tespit edilmiştir. Atıkların özellikleri ile ilgili literatür çalışması yapılarak atıkların değerlendirilme yolları tespit edilmiştir. Daha sonra yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak katılımcılara atıkların değerlendirilme yolları ile ilgili sorular sorulmuş ve atıkların değerlendirilme yolları belirlenmiştir. Çalışma neticesinde, atıkların değerlendirilmesi için mutfak içinde ve mutfak dışında çeşitli yöntemlerin olduğu ortaya konulmuştur. Gastronomi literatüründe Gaziantep mutfağında oluşan atıkların değerlendirilme yöntemlerine dair bir çalışma olmamasından dolayı, bu konu tercih edilmiştir. Literatüre Gaziantep mutfağında ortaya çıkan atıkların değerlendirilme yöntemleri ile ilgili katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every year, millions of food residue are thrown away without being utilized around the world. The utilization of residue before wasted is very important for a sustainable environment. The aim of this study is to show that the generated residues in the production of Gaziantep cuisine dishes can be utilized and contribute to create awareness by drawing attention to the utilization ways of food residues. When creating the menu in Gaziantep cuisine, the dishes are grouped under six main topics. Food residues that appear have been detected in the created menu. A literature study was carried out on the properties of the residues and the ways of utilizing were determined. Subsequently, questions were asked to the participants with face-to-face interview method about the possibilities of utilizing the residues and the tecniques of utilizing was specified. As a result of the study, it was found that there are different methods for utilizing waste in and out of the kitchen. As there is no study in the gastronomic literature on the utilization methods of generated residues in the production of Gaziantep cuisine, this topic was preferred. Contributions were made to the literature on the utilization methods of the generated food residues produced in Gaziantep cuisine.