Halep türkmenlerinin mutfak kültürü
The cuisine culture of aleppo turkmens
- Tez No: 831025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Mutfak kültürü, içinde her bölgenin kendine ait yemek çeşitlerini, lezzetlerini, tatlarını ve kültürünü taşımaktadır. Halep Türkmenlerinin Mutfak Kültürü adlı çalışmada, Halep kenti, Halep Türkmenleri tarihi, yerleşim yerleri, mutfak kültürü ve tarihine yer verilmiştir. Halep mutfak kültürü, yemekleri ve halk edebiyatı, derleme yöntemi ile bazı kaynaklara başvurulmuştur. Derleme, savaş nedeni ile Türkiye ye gelen Gaziantep, İstanbul, İzmir, Mardin, Konya da köy ve şehirlerde yaşayan Türkmenler ile yapılmıştır. Kaynak kişilerin bilgileri ile Halep Türkmen mutfak kültürünü ve yemeklerini, araç gereçlerini, adetlerini ve yaşam tarzını görmekteyiz. Halep Türkmen Mutfağındaki yemeklerden sebzeli yemekler, etli yemekler, hamurla ve tahılla yapılan yemekler, özel gün yemekleri ve o yemeklerle ilgili inanışlar, dini günlerde yapılan yemekler, salatalar ve kullanılan baharatlar, tatlılar ve reçeller, kullanılan araç-gereçler, sofra adabı, kış için hazırlanan yiyecekler ve günümüzde yiyecek ve içeceklerde, araç-gereçlerde, tatlarda olan değişiklikler yer almaktadır. Halk edebiyatı olarak mâni, şiir, atasözleri yer alıp yaşam tarzını, adetlerini anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Culinary Culture of the Turkmen of Aleppo”explores various dimensions of Aleppo, including its historical background, the Turkmen community's history, residential places , culinary culture , and its history. The cuisine culture of Aleppo, encompassing its gastronomy and folk literature, has been meticulously studied using compilation techniques and methodolgies and utilizng from diverse sources. Owing to the impact of war, this compilation involved interactions with Turkmen individuals who had migrated to Turkish cities such as Gaziantep, Istanbul, Izmir, Mardin, and Konya, spanning both urban and rural settings. The insights gleaned from these sources contribute significantly to our comprehension of the cuisine customs of Aleppo's Turkmen community, providing insights into their cuisines, tools, traditions, and way of life. The cuisine of Turkmen in Aleppo includes vegetable dishes, meat dishes, meals made with dough and grains, special occasion dishes and the beliefs surrounding them, meals prepared on religious days, salads and the spices used, desserts and preserves, utensils used, table manners, preparations of winter foods, and changes in contemporary foods and beverages, utensils, and flavors. Folk literature in the form of folk poetry, poems, and proverbs also sheds light on their way of life and traditions.