Milli Mücadele Dönemi Türk basınında Lozan Barış Konferansı
Laussane Peace Conference in the Turkish puss during the Turkish National Struggle for independence
  1. Tez No: 73892
  2. Yazar: DERYA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET“Milli Mücadele Dönemi Türk Basını' nda Lozan Barış Konferansı”adlı tez çalışmasının ana konusunu; Lozan Konferansı' nın öncesinde, görüşmeler sırasında, Andlaşmanın imzası ve ardından basındaki yansımaları oluşturmaktadır. Osmanlı Devleti, 20. yüzyıla üzerinde oynanan oyunlarla girmiş ve adeta I. Dünya Savaşına zorla sokulmuştur. Savaşa girmesinin ardından, batılı devletlerin imparatorluğu parçalamaya yönelik imzaladıkları gizli anlaşmalarla karşılaşmış ve I. Dünya Savaşı' nın ardından 30 Ekim 1918' de Mondros Ateşkes Anlaşması' nı imzalayarak savaştan çekilmiştir. Bu anlaşma, ateşkes anlaşmasının çok dışında kalan ağır maddeleriyle Osmanlı Devleti' nin çöküşünü hızlandırmıştır. İşgaller karşısında baskı altında bulunan İstanbul Hükümeti bir şey yapamayınca, Mustafa Kemal Paşa' nın önderliğinde, Anadolu'da milli mücadele başlamış ve Ankara'da T.B.M.M.'si açılmıştır. Cephelerde elde edilen birçok başarıdan ve diplomatik ilişkilerin ardından Lozan Konferansı' na gelinmiştir. Yeni Türkiye'nin bağımsız, ulusal ve çağdaş bir devlet olarak uluslararası alanda kendisini kabul ettirmesinin bir belgesi olan ve Lozan Konferansı' nın toplanmasının ardından imzalanan Lozan Andlaşmasının Türk basınındaki yankıları, Türk milletine duyurulmuştur. Konferansın toplanmasından önce hazırlıklar ve karşılıklı görüşmeler yakından takip edilmiş ve yayınlarında Lozan Andlaşmasının imzası ve yankıları konferansın her safhasında günü gününe basında neşredilmiştir.11 Lozan Konferansı' nı yakından takip edben Türk Basını, milli mücadelenin ardından Lozan Anlaşması' nın yeni Türk Devleti için önemini vurgulamış, milletin maneviyatını yükseltmeye çalışmış bunda da çok başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main subject of the is thesis study titled as“Laussane Pease Conference in the Turkish Puss During the Turkish National Struggle For Independence”has been the reflections appeared in the press before Laussane Conference, during the negotiations, before and after the signing of the Treaty. Ottoman Empire has been entered in the 20th century with the games played on and enforced into the I. World War. After involving in the was, it has been subjected to the serve agreements of the western government directed to dividing the empire, and at the and of I. World Was it ha left the was by signing Mondros Treatment of cease fire on 30th of October 1918. This treatment has hastened the decline of the Ottoman Empire with its heavy articles well beyond the purpose of the Treaty of cease Fire. When Istanbul Government which was under pressure due to the occupations could not do anything, national struggle for independence has been started in Anatolia and the G.N.A.T. has been established in Ankara under the Leadership of the General Mustafa Kemal Paşa. Laussane Conference has been released following many successes accomplished in the front lines and the diplomatic relations. The echoes of Laussane Treaty signed after the conference and mutual negotiations have been followed up closely and published by the press. When the first period of the Conference held on 21 St. Of November 1922 was interrupted on 4th of February 1923 due to the negotiations during the interruption period have been published in the papers as the most important news of theIV press. At last, upon the beginning of the second period of the conference on 23 rd. Of April 1923 the importance of the meetings and the decisions taken for the them Turkish people and the signing of the Lausseane Treaty and 24th of July 1923 and its echoes have been followed day-by-day and published in the press. The Turkish Press which has followed up the Laussane Conference closely has emphasized the importance of the Loussone Treaty following the national struggle, and has tried to raise the moral of Turkish people and very successful in this respect.