Matematiksel etkinliklerin tasarım ve adaptasyon boyutlarına dair akademisyen ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of academician and teacher's opinions on design and adaptation dimensions of mathematical activities
  1. Tez No: 738921
  2. Yazar: ZEYNEP AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı matematiksel etkinliğin ne olduğunu, etkinlik seçiminde ön planda tutulan etmenlerin ve bu etkinliklerde yapılan adaptasyon çalışmalarının neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden nitel betimsel desen kullanılmıştır. Çalışmanın teorik perspektifini ortaya koymak için 9 matematik öğretmen eğitimcisi, pratik perspektifini ortaya koymak için ise 13 matematik öğretmeni ile çalışılmıştır. Bu kapsamda öğretmen eğitimcileri ve öğretmenler ile ayrı çalıştaylar düzenlenerek yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde öğretmen eğitimcileri ve öğretmenler için farklı sorular kullanılmıştır. Video kayıt altına alınan görüşmeler, sonrasında transkript edilmiştir. Transkript içerikleri ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın teorik çerçevesinde elde edilen bulgulara göre etkinlik kavramı tanımlarında etkinliğin bir amacının olması, süreç sonunda bir ürüne ulaşılması ve öğrencinin etkinlikte etkin katılım göstermesi gibi noktalarda yoğunlaşıldığı ve amaç/kapsam, senaryo/kurgu, zaman ve ürün gibi hususların ise ağırlıklı olarak etkinliğin temel bileşenleri olarak kabul edildiği görülmüştür. Başarılı bir etkinlikte kapsayıcı olma, iyi oluşturulmuş yönergelere sahip olma, öğrenci ilgisini çekme ve adapte edilebilir olma gibi özellikler ön plana çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin etkinlik seçiminde geniş yelpazede hatalar yaptıkları ortaya konmuştur. Bunların giderilmesi için ise etkinliğin ihtiyaç olarak hissedilmesi, akademik çalışmaların takip edilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın pratik çerçevesinde ise öğretmenlerin en çok MEB ders kitaplarını ve sosyal medyayı etkinlik temininde kullandıkları görülmüştür. Bunların ise olumlu ve olumsuz açılardan nitelikleri tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin etkinlik seçiminde etkinliğin kapsayıcı olması, ilgi uyandırması ve amaca uygun olması gibi hususlar ön plana çıkmıştır. Öğretmenlerin etkinlikleri sınıflarına adapte etmek için ise en fazla etkinliğin yönergelerinde, materyal ve çalışma biçiminde düzenlemeler yaptıkları görülmüştür. Diğer yandan öğretmenlerin etkinlik seçimi sürecinde en fazla etkinliğin niteliği ve türü doğrultusunda sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out what mathematical activity is, the factors that are prioritized in activity selection and the adaptation studies carried out in these activities.Qualitative descriptive pattern, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. In order to reveal the theoretical perspective of the study, it was studied with 9 mathematics teacher educators and to reveal the practical perspective it was studied with 13 mathematics teachers. In this context, structured interviews were held with teacher educators and teachers by organizing separate workshops.In these interviews, different questions were used for teacher educators and teachers. The video-recorded interviews were then transcribed. Transcript contents were subjected to content analysis. According to the findings obtained in the theoretical framework of the study, in the definitions of the concept of activity, it is focused on the points such as the fact that the activity has a purpose, reaching a product at the end of the process and the active participation of the student in the activity, and issues such as purpose / scope, scenario / fiction, time and product are mainly the main components of the activity was seen to be accepted. Features such as being inclusive at a successful event, having well-formed guidelines, attracting students interest and being adaptable has come into prominence. In addition, it has been revealed that teachers make a wide range of mistakes in the selection of activities. In order to eliminate these, suggestions were made such as feeling the activity as a need and following academic studies. In the practical framework of the study, it was observed that the teachers mostly used the MEB textbooks and social media to provide activities. Their qualifications from positive and negative aspect have been determined. In addition, some case such as inclusiveness of the activity in teachers' activity selection, arousing curiosity and being suitable for the purpose came into prominence. It was seen that the teachers mostly made arrangements in the instructions of the activity, in the material and in the way of study in order to adapt the activities to their classes. On the other hand, it was determined that the teachers encountered the most problems in the activity selection process in terms of the quality and type of the activity.