Meme kanseri cerrahisinde kullanılan analjezi yöntemlerinin metabolomik profil, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), kortizol, C-reaktif protein (CRP) ve immün indekslere etkisi
The effect of analgesia methods implicated in breast cancer surgery on metabolomic profile, vascular endothelial growth factor (VEGF), cortisole, C-reactive protein (CRP) and immune indexes
  1. Tez No: 738940
  2. Yazar: HAZAL EKİN GÜRAN AYTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. SÜHEYLA ÜNVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser cerrahisinde kullanılan analjezik yaklaşımlar immünitede ve kanser çıktılarında değişikliklere neden olmaktadır. Rejyonel veya sistemik analjezi yaklaşımlarının kanser çıktılarına etkileri üzerine farklı görüşler vardır. Bu çalışmada, evre 1 ve 2 meme kanserinde Erektör Spina Plan Bloğu (ESP), morfin ve non-steroid antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) temelli analjezik yaklaşımların; metabolomik profil, Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), kortizol, C-reaktif Protein (CRP), sistemin immün inflamatuar indeks (SIII), nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet lenfosit oranına (PLR) etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel olarak Aralık 2020-2021 tarihleri arasında meme kanseri ameliyatı olan 90 hastada gerçekleştirildi. 87 hasta değerlendirildi. Hastalar analjezi yöntemlerine göre ESP, morfin ve NSAİİ olarak üç grupta değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, cerrahi tipi, American Society of Anesthesiologists (ASA) sınıflaması, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, transfüzyon uygulamaları, cerrahi süreleri kaydedildi. Preoperatif dönemde ve postoperatif 1, 2, 12 ve 24. saatlerde Numeric Rating Scale (NRS) kullanılarak ağrı skorları kaydedildi. Preoperatif (T0), postoperatif 1. saat (T1) ve 24. saat (T24) rutin olarak çalışılan tetkikler kaydedildi ve SIII, NLR ve PLR değerleri hesaplandı. Kortizol, CRP, VEGF çalışıldı ve metabolomik analiz yapıldı. Bulgular: Demografik bulgular ve ek hastalıklar açısından gruplar arasında fark yoktu. Prostaglandinler, araşidonik asit ve katekolamin metabolizmasında görevli metabolitler NSAİİ ve morfin gruplarında ESP grubuna göre yüksek ölçüldü (p1.5).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Analgesic techniques that are implemented in cancer surgery alter immune responses and thus cancer outcomes. There are different opinions on the effects of regional or systemic analgesia approaches on cancer outcomes. In this study, we investigated the effect of different analgesic preferences, such as Erector Spina Plan Block (ESP), morphine, and non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) based analgesia, on metabolomic profile, Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), cortisol, C-reactive Protein (CRP), immune-inflammatory index (SIII), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) in stage 1 and 2 breast cancer surgery. Materials and Methods: This prospective observational study was carried out on 90 patients who underwent breast cancer surgery between December 2020-2021. 87 patients were evaluated. Patients were categorized into three groups according to analgesia methods as ESP, morphine, and NSAID. Demographic data of the patients, type of surgery, American Society of Anesthesiologists (ASA) classification, comorbidities, drugs used, transfusion practices, and duration of surgery were documented. Pain scores were recorded using the Numeric Rating Scale (NRS) at preoperative period, postoperative 1th, 2nd, 12th and 24th hours in the postoperative period. Preoperative (T0), postoperative hour 1 (T1), and hour 24 (T24) tests were listed and SIII, NLR, and PLR values were calculated. Cortisol, CRP, VEGF, and metabolomic analysis were performed. Results: There was no difference between the groups in terms of demographic findings and comorbidities. Prostaglandins and metabolites involved in arachidonic acid and catecholamine metabolism were higher in the NSAID and morphine groups compared to the ESP group (p1.5).