Tek taraflı meme cerrahisinde ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan bloğunun intraoperatif analjezik tüketimine etkisi
The effects of ultrasound-guided erector spinae plane block on intraoperative analgesic usage in unilateral breast surgery
  1. Tez No: 697034
  2. Yazar: EMİNE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kadınlarda meme kanseri sık görülen kanserlerden biri olduğu için tedavisinde de sıklıkla cerrahi müdahale yapılmaktadır. Son yıllarda ultrasonografinin anestezide sık kullanılmasının avantajıyla erektör spina plan bloğu (ESP) meme cerrahisinde, multimodal analjezinin bir parçası olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda ameliyat öncesinde yapılan erektör spina plan bloğunun ameliyat esnasında ve sonrasında hastanın narkotik analjezik tüketimine etkisine bakmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza tek taraflı meme cerrahisi geçirecek olan 68 kadın hasta dahil edildi. Ameliyat öncesinde ESP blok yapılan 34 hasta GRUP I (n=34), blok yapılmayan kontrol grubuna ise GRUP II (n=34) olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba ameliyat süresince propofol ve remifentanil infüzyonu ile total intravenöz anestezi (TİVA)si uygulandı. Ameliyat bitiminde her iki gruba morfin ile hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı takılarak, 15,30. dk ve 1, 2, 4, 6, 8, 16, 24. saatlerde vizüel ağrı skoru (VAS ) ile ağrı düzeyi, hasta memnuniyet skoru ile hasta memnuniyeti ve kullanılan toplam narkotik ve ek analjezik tüketimleri kaydedildi. Bulgular: Blok yapılan grupta ameliyat esnasında remifentanil tüketimi daha az olmakla beraber bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Ameliyat sonrasında 24. saatin sonunda; blok yapılan grupta VAS skorları daha düşük, morfin tüketimi daha az ve hasta memnuniyet skorları daha yüksek olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The Effects of Ultrasound-guided Erector Spinae Plane Block on Intraoperative Analgesic Usage in Unilateral Breast Surgery Objective: Breast cancer is a common cancer in women and frequently requires surgical intervention for treatment. In recent years, ultrasound has become advantageous for anesthesia and in this regard, erector spinae plane (ESP) block is frequently performed as a part of multimodal analgesia in breast surgery. In our study, we aimed to evaluate the effects of preoperative erector spinae plane block on patients' narcotic analgesic usage during and after the operation. Materials and Methods: Our study consisted of 68 female patients schuduled unilateral breast surgery. The patients were divided into two groups; Group I (n=34) included 34 patients who received ESP block before surgery, while Group II was the control group that did not receive ESP block (n=34). Both groups received total intravenous anesthesia through propofol and remifentanil infusion. Follow the operation, all patients were supplied patient-controlled analgesia machines with morphine. The patients' satisfaction and pain levels were assessed using a patient satisfaction scale and visual analogue scale (VAS) for pain; the evaluations were performed on minutes 15, 30 and hours 1, 2, 4, 6, 8, 16, 24. The total amount of narcotics and additional analgesics used by the patients were recorded. Results: The ESP block group demonstrated a lower remifentanil usage during the operation; however, this was not statistically significant (p>0.05).