Boraks pentahidrat üretim prosesinde dekanter santrifüj titreşim analizi
The vibration analysis of decanter centrifuge in the production process borax pentahydrate
- Tez No: 738954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dekanter santrifüjler endüstriyel anlamda başta gıda, çevre, kimya, madencilik olmak üzere endüstriyel anlamda pek çok uygulama alanına sahip makinalar olup; katı-sıvı, katı-sıvı-sıvı gibi karışımlarının fazlarına ayrılması; katıların konsantre edilmesi, susuzlaştırılması, sınıflandırılması ve bileşenlerin özütünün alınması gibi amaçlarla etkin bir şekilde kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, bilindiği üzere dünya rezervinin yaklaşık %73'ü ülkemizde bulunan bor madeninin rafine ürünlerinden biri olan Boraks Pentahidrat(Na2B4O7.5H2O) üretim prosesinde halihazırda kullanılmakta olan bir dekanter santrifüj için; sahada optimum çalışma şartlarının tespitinin yapılmasına katkı sağlamak amacıyla, muhtelif parametre değişikliklerine bağlı olarak bir dizi titreşim analizi yapılmış ve proses verimliliği açısından sonuçlar irdelenmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak; başta makinenin süzme kalitesini artırmak üzere atık katıdaki nem ve bor(B2O3) miktarının düşürülmesi, ayrıca; arızaların, istenmeyen olayların, temizlik periyotlarının ve buna bağlı su sarfiyatının minimize edilmesi, böylelikle üretim kayıplarının önüne geçilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi gibi hususlar amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decanter centrifuges are the machines that have many practical fields in terms of industrial context especially in food, environment, chemistry and mining. Moreover, They are effectively used for the purpose of seperating mixtures like solid-liquid, solid-liquid-liquid into the phases, concentrating, dehydrating and classifying the solids and finally taking extract of components. In this work, some series of vibration analysis were implemented by depending on possible parameter changes in order to provide optimum working circumstances in field for one decanter centrifuge which is readily used in production. Process of Borax Pentahydrate(Na2B4O2.5H2O), one of the refined products of boron mine of which 73% on earth exist in our country as widely known and the results were interpreted in the aspect of productivity of the process. Reducing moisture and quantity of boron in waste solid specially in order to increase filtering quality of machine; besides, minimazing failures, unexpected events, cleaning periods and water consumption resulting from this were aimed by taking into consideration all of these issues. Morever, Some other goals such as preventing production losts and decreasing cost were also been considered.