İkinci Körfez savaşı sonrasında Irak'ta Irak el-Kaidesi'ne katılan sünni grupların radikalleşme nedenleri
Reasons for radicalization of Sunni groups joining al-Qaeda in Iraq after the Second Gulf War
  1. Tez No: 738953
  2. Yazar: MUSTAFA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YANARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak Savaşının ardından Irak'ta ve bölge coğrafyasında görülen değişimi açıklamak ve anlamak için literatüre katkı sağlamaktır. Çalışma Irak Savaşıyla beraber Irak ve bölge coğrafyasında yaşanan radikalleşmenin bölge güvenliğine etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, Irak Savaşı sonrasında Irak'ın yeniden yapılanmasındaki uygulamaları incelemeyi amaçlayarak, söylem analizi ve literatür taramasından yararlanmış, dönemin siyasi isimlerinin Irak'ın işgali ve sonrasındaki gelişmelere dair anıları, görüşleri ve gerçekleştirdikleri mülakatları incelemiş, Irak'ta İkinci Körfez Savaşı ile Nuri ElMaliki'nin Başbakanlık dönemi arasındaki süreçte Sünni gruplarda meydana gelen radikalleşmenin nedenleri sorgulanmıştır. Çalışmanın temel iddiası, Irak Savaşı'nın bölgedeki radikal unsurların artışında büyük etkiye sahip olduğu; Irak'ta uygulanmak istenilen demokrasinin ülke içerisindeki Sünni ve Şii gruplar arasında öteki oluşturduğu; siyasi istikrarsızlığın Irak'ın ekonomisinde, eğitiminde, sağlık sisteminde olumsuz etkilere neden olduğu ve radikalleşen bölgede göç ve mülteci krizlerinin artmış olduğudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature in order to explain and understand the change in Iraq and the regional geography after the Iraq War. The study aims to reveal the effects of the radicalization in Iraq and the region's geography, along with the Iraq War, on the security of the region. In this context, this study aimed to examine the practices in the restructuring of Iraq after the Iraq War, benefited from discourse analysis and literature review, examined the memories, opinions and interviews of the political figures of the period about the occupation of Iraq, the developments after it and the Second Gulf War in Iraq. The reasons for the radicalization that occurred in Sunni groups during the period between Nuri ElMaliki's Prime Ministry were questioned. The main claim of the study is; The Iraq War had a great effect on the increase of radical elements in the region; the democracy desired to be implemented in Iraq created the other between Sunni and Shiite groups in the country; political instability caused negative effects on Iraq's economy, education, health system, and immigration in the radicalized region and refugee crises.