İki farklı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşidine farklı dozlarda potasyum sülfat uygulamasının verim ve verim unsurlarına etkisi
The effects of potassium sulphate application in different doses on yield and yield components on two different types of cotton (Gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 738972
  2. Yazar: EBRU CIZZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVHER İLHAN CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ilinin ekolojik koşullarında potasyum sülfat gübrelemesinin farklı iki pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşidine verim, verim unsurları ve lif kalitesi üzerine etkisini araştırmak üzere Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü deneme alanında 2019 yılında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme bölge tarımına uygun olarak geliştirilen Candia ve Kaira pamuk çeşitlerine farklı dozlarda (0, 8, 12, 16, 20 kg/da dozlarında) saf potasyum sülfat gübrelemesi uygulanmıştır. Araştırma 2019 yılı pamuk yetiştirme sezonunda ana ürün olarak ekilmiş olup, her bir parsel 12 m uzunluğunda 4'er sıradan oluşturulmuş, sıra arası 70 cm ve sıra üzeri mesafe 15 cm bırakılmıştır. Çalışmada hasat döneminde her parselin orta iki sırasından tesadüfen örneklenen 20'şer bitki üzerinden, mevzuattaki kurallara uygun olarak, bitkide odun ve meyve dalı sayıları, koza sayısı, açmamış koza sayısı, ilk meyve dalı boğum sayısı ve bitki boyu değerleri belirlenmiştir. Her parselin orta iki sırasından tesadüfen seçilen 20 kozada ise; koza kütlü pamuk ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, çırçır randımanı, lif indeksi, lif uzunluğu, lif inceliği, lif kopma dayanıklılığı gibi lif teknolojik özellikleri yöntemleri uyarınca saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in three replicates according to the 2019 divided plots trial design in the Harran University Eyyübiye Campus experimental area to investigate the yield, yield elements and quality of life on two different cotton (Gossypium hirsutum L.) cultivars of potassium sulfate fertilization in the ecological conditions of Şanlıurfa province. Pure potassium sulfate fertilization in different doses (0, 8, 12, 16, 20 kg / da) was applied to Candia and Kaira cotton varieties made in accordance with the cultivation of the experimental region. The research was planted as the main crop in the cotton growing season of 2019, and a parcel was created in 4 rows with a length of 12 m, leaving 70 cm between rows and 15 cm above rows. In the study, 20 plant heads, which were sampled by chance from the middle two rows of each parcel during the sequence period, continue about the number of monopodial and sympodial in the plant, the number of bolls the number of unopened bolls,, the number of node of the first fruit branch and the plant species in accordance with the legislation. randomly selected from the middle 2 rows of each plots 20 bolls over; boll seed cotton weiğht, 100 seed were cotton ,leaf technological properties such as gin percantage, fiber index, fiber length, fiber fineness, fiber breakage resistance were determined.