Müze mekanları tasarımında yerleşik teorik yaklaşımlarla, güncel pratiğin ayrıştığı noktaları 2000'ler sonrası Türkiye'de tasarlanmış müzeler üzerinden incelenmesi
Investigation of the points of divergence between established theoretical approaches and current practice in the design of museum areas through the museums designed in Turkey after the 2000s
  1. Tez No: 739004
  2. Yazar: SEYİT ADEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kültürel anlamda insanlara katkı sağlayan müzelerin tarihi boyunca sergiledikleri gelişim organizasyonu dönemlere göre farklılık göstermektedir. Her anlayış biçiminin veya üslubunun zaman içerisinde değiştiği gerekçesiyle ve bu değişimlerin yapılara yansıması süreciyle birlikte farklı tarzlar kullanılarak ilerleme kaydedilmiştir. Değişim kelimesi bu çalışmada birçok alanı kapsamaktadır. Değişim, Sadece yeniliklerin uygulandığı güncel sistemler olmamakla birlikte taklit etmek, esinlenmek, eski ile yeniyi bir araya getirmek gibi anlamlar taşımaktadır. Müzelerin eski dönemlere oranla; günümüzde daha geniş kapsamlı kullanım pozisyonlarına sahip olduğu görülmektedir. Günümüzde müze mekânlarına farklı aktivite mekânları olarak kabul edilmiş, etkileşimsel ve kültürel alanlarda işlevselliğini artırarak insanların müzeleri ziyaret etme oranlarını artırmıştır. Bu çalışmanın amacı; ülkemizdeki müze mekânlarının geçmiş yıllardaki anlayış ve sergileme biçimleri ile üslup ve tasarım açısından mimari biçimlerinin, son yüz yıl içinde gelişim ve değişim süreçleri ile bunların ayrışma sebeplerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The development organization of museums that contribute to people culturally throughout their history varies according to periods. Progress has been made by using different styles on the grounds that each understanding or style has changed over time and with the reflection of these changes on the structures. The word change covers many areas in this study. Change is not only current systems where innovations are applied, but also has meanings such as imitating, inspiring, bringing together the old and the new. Compared to the old times of the museums; nowadays it is seen that it has more extensive usage positions. Today, museum spaces have been accepted as different activity spaces and have increased the rate of people visiting museums by increasing their functionality in interactive and cultural areas. The aim of this study is to examine the understanding and display styles of the museum spaces in our country in the past, and the architectural forms in terms of style and design, the development and change processes in the last hundred years and the reasons for their disintegration.