Indocyanine green loaded poly(lactic acid) nanoparticles mediated phototherapy of cancer
İndosiyanin yeşili yüklü poli(laktik asit) nanopartikül aracılı kanser fototerapisi
  1. Tez No: 739035
  2. Yazar: MELİKE GÜNEY AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fototerapi, kanser tedavisinde tek başına veya diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanabilen umut vaadeden bir yaklaşımdır. Fototerapi için mevcut fotosensitizanlar arasında indosiyanin yeşili (ICG), yakın kızılötesi absorpsiyon özellikleri ve düşük karanlık toksisitesi nedeniyle özel ilgiyi hak etmektedir. Bununla birlikte, proteinlere bağlanma ve kümelenmeye yönelik güçlü bir eğilim göstermesi fototerapötik bir ajan olarak kullanımını kısıtlamaktadır. Bu dezavantaj, ICG moleküllerini kapsüllemek ve korumak için nano boyutlu ilaç taşıma sisteminin kullanılmasıyla ortadan kaldırılabilir. Literatürde fototerapötik veya görüntüleme amaçlı ICG içeren çeşitli ilaç taşıma sistemleri rapor edilmiştir. Ancak bu sistemlerin çoğunlukla diğer terapötik ajanları da içermesi, sadece ICG'nin etkilerini değerlendirmeyi zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, fototerapötik bir ajan olarak sadece ICG taşıyan polimerik nanoparça-cıkların etkisini araştırmaktır. Bu amaçla tek aşamalı bir nanoçökeltme yöntemiyle üretilen poli(laktik asit) nanoparçacıklar ICG moleküllerinin kapsüllenmesi ve taşınması için kullanılmış ve prostat kanseri hücreleri üzerindeki fototerapötik etkileri incelenmiştir. Bu çalışma, ICG-kapsülleyen poli(laktik asit) nanoparçacıkların prostat kanseri hücrelerinde hücresel canlılığın inhibisyonu için bir fototerapötik ajan olarak kullanılabileceğini ve hücre canlılığındaki azalmanın öncelikle fototermal etkiden kaynaklandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Phototherapy is a promising approach for cancer treatment which can be utilized alone or in combination with other treatment modalities. Among the available photosensitizers for phototherapy, indocyanine green (ICG) merits special attention, owing to its near infrared absorption characteristics and low dark toxicity. However, a strong tendency for protein-binding and aggregate-forming limits its use as a phototherapeutic agent. Such a drawback can be eliminated with the utilization of nanosized drug delivery systems to encapsulate and protect ICG molecules. Numerous drug delivery systems incorporating ICG for phototherapeutic or imaging purposes are reported in the literature. However; these systems mostly contain other therapeutic agents as well, making it difficult to assess the effects of ICG alone. Hence, this study was aimed to explore the impact of only-ICG encapsulating polymeric nanoparticles as a phototherapeutic agent. Poly(lactic acid) nanoparticles produced via a single-step nanoprecipitation method for encapsulation and delivery of ICG molecules were used to this end and their phototherapeutic effects on prostate cancer cells were examined. This study demonstrated that ICG-encapsulating poly(lactic acid) nanoparticles could be utilized as a phototherapeutic agent in order to inhibit cellular viability on prostate cancer cells and that the decrease in cell viability was primarily due to photothermal effect.