Enhancing the anticancer activity of photodynamic therapy with dual photosensitizers incorporated nanoparticle design
Dual fotosensitizan içeren nanoparçacık tasarımı ile fotodinamik terapinin antikanser etkinliğinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 698176
  2. Yazar: EMEL BAKAY
  3. Danışmanlar: DR. NERMİN TOPALOĞLU AVŞAR, DR. DİDEM ŞEN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fotodinamik Terapi (PDT), kanser ve enfeksiyon gibi dünyanın mücadele ettiği önemli hastalıkların tedavisine yönelik bir tür ışık tedavisidir. Işığa duyarlı ve toksik olmayan ajanların hastalıklı dokuya uygulanmasından sonra hafif uygulamalar hastalıklı hücrelerin ölümünü sağlar. Bu nedenle, PDT tedavi edici ve iyileştirici bir yöntemdir. Farklı kanser türlerinin tedavisinde PDT kullanımı oldukça yaygındır. Yan etkilerinin minimal olması ve mekanizmasının doğal seyri sonucunda hastalığın direnç geliştirmesi mümkün olmadığı için birçok kanser araştırmasına konu olmuştur. Günümüzde nanopartikül teknolojisi, PDT'nin antikanser aktivitesini inceleyen birçok çalışmada kullanılmaktadır. Teşhis ve tedavi amacıyla farklı tasarımlarda farklı tipte nanopartiküller kullanılmaktadır. PDT'nin etkinliğini birçok yönden arttırır. Işığa duyarlı ajanların hastalıklı dokuya başarılı bir şekilde aktarılması ve sadece hedef hücrelerde birikmesi veya ışık uygulanmadan önce aktivasyonlarının engellenmesi gibi birçok avantaj sağlar. Bu çalışmada, ikili nanopartikül ve lazer sistem tasarımı oluşturularak PC3 prostat kanserinde PDT'nin etkinliği artırılmıştır. Mezogözenekli silika nanopartiküller (MSN), biyouyumluluk veya ayarlanabilirlik gibi spesifik fiziksel özelliklerinden dolayı taşıyıcı olarak kullanılmıştır. Klorin e6 (Ce6) ile MSN nanoparçacıkları oluşturulmuş, ardından MSN'nin gözeneklerine indosiyanin yeşili (ICG) yüklenmiştir. Oluşturulan ikili ışığa duyarlılaştırıcı içeren nanopartiküller, 655 ve 808 nm dalga boyları ile eş zamanlı olarak uyarıldı ve antikanser aktivitesi araştırıldı. Kanser hücrelerine 25, 50 ve 100 µg/ml konsantrasyonlarında nanopartiküller içeren ikili ışığa duyarlılaştırıcı uygulandı. Çift lazer uygulaması sonucunda artan nanopartikül konsantrasyonları ile antikanser fotodinamik aktivitenin arttığı gözlendi. Artan PDT etkinliği, farklı analiz yöntemleriyle kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic Therapy (PDT) is a kind of light therapy for the treatment of important diseases that the world is fighting, such as cancer and infection. After the application of light-sensitive and non-toxic agents to the diseased tissue, light applications provide the death of the diseased cells. Thus, PDT is a therapeutic and curative method. The use of PDT for the treatment of different types of cancer is quite common. It has been the subject of many cancer types of research because it has minimal side effects and it is not possible for the disease to develop resistance as a result of the natural progression of its mechanism. Today, nanoparticle technology is used in many studies examining the anticancer activity of PDT. Different types of nanoparticles are used with different designs for diagnosis and treatment purposes. It increases the effectiveness of PDT in many ways. It provides many advantages such as the successful transfer of photosensitive agents to the diseased tissue and accumulation only in the target cells or preventing their activation before light application. In this study, the effectiveness of PDT was increased on PC3 prostate cancer by the creation of a dual nanoparticle and laser system design. Mesoporous silica nanoparticles (MSN) have been used as a carrier because of their specific physical properties such as biocompatibility or tunability. MSN nanoparticles were formed with Chlorin e6 (Ce6), then indocyanine green (ICG) was loaded into the pores of MSN. The formed dual photosensitizer incorporated nanoparticles were simultaneously excited with the wavelengths of 655 and 808 nm, and anticancer activity was investigated. Dual photosensitizer incorporated nanoparticles at 25, 50, and 100 µg/ml concentrations were applied to cancer cells. As a result of dual laser application, increased anticancer photodynamic activity was observed with the increasing nanoparticle concentrations. Increased PDT effectiveness has been proven by different analysis methods.