Çok oyunculu strateji oyunlarında Türk prototipinin irdelenmesi
Scrutinising of the Turkish prototype in multiplayer strategy games
- Tez No: 739045
- Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Oyun serüvenin başlangıcı ilk olarak Mezopotamya bölgesinde bulunan şehirlerde oyun materyallerinin kalıntılarına bağlı olarak ortaya çıktığı ifade edilmiştir. Bununla beraber dijital oyunlar“20.yy. ortalarında”ilk örneklerini vermiştir. Bu çalışmada, dijital oyun türlerinden biri olan çok oyunculu strateji oyunlarında tasarlanan oyun görselleri ve prototip tasarımlar ele alınmıştır. Söz gelimi dijital oyun platformlarında yer alan, yaygın bir şekilde oynanmakta olan ve içinde Türk kimliğini yansıtan karakterlerden derinlemesine bahsedilmiştir. Ayrıca günümüz teknolojisinin ilerlemesi ve ortaya çıkan yenilikçi ürünlerle birlikte üreticilerin tasarladıkları oyunlarda oluşan görsel hataların (etnik ve ırksal vb.) bilinçli ya da farkına varılmadan yapılan tasarım sorunları üzerine durulmuştur. Dahası oyuncuların bulundukları platformlarda oyunlar hakkında mevcut tutumları, davranışları ve varsa ötekileştirmeleri irdelenmiş ve bunlara ek olarak farklı disiplinlerin yer aldığı oyunların oyuncu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunlardan başka sanat ve tasarımın dijital oyunlara olan etkisiyle oyunlar üzerindeki gelişimi ele alınmış ve aynı zamanda oyun içindeki sanat ve tasarım ürünleri açısından Türk prototipleri irdelenmiştir. Dijital oyunlardaki sanat pratikleri ve tasarımcı ilişkisinden bahsedilmiştir. Evrensel oyun tasarımlarında Türk karakterleri tasvir eden karakter tasarımcılarına örnek teşkil edebilecek ve Türk kimliğinin nasıl daha iyi yansıtabileceği konusunda örnek çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been stated that the beginning of the game adventure first appeared due to the remains of game materials in cities located in the Mesopotamia region. In addtion to, digital games gave that of first examples in the middle of 20 century. In this study, game visuals and prototype designs designed in multiplayer strategy games, which are one of the digital game types, are discussed. For example, characters that are included in digital game platforms, are widely played, and reflect the Turkish identity in them have been mentioned in depth. In addition, along with innovative products that have emerged with the progress of today's technology, visual errors that occur in games designed by manufacturers (ethnic and racial, etc.) were investigated. In that issue, design problems that were made consciously or unnoticed were focused on. Moreover, the current attitudes, behaviors and, if any, otherizations of the players about the games on the platforms they are on have been examined and in addition, the effects of games involving different disciplines on the player were examined. In addition, the development of art and design on games with the effect of digital games is discussed and at the same time, Turkish prototypes were examined in terms of art and design products in the game. The relationship between art practices and designers in digital games has been mentioned. Case studies have been carried out on how to better reflect the Turkish identity and serve as an example for character designers who depict Turkish characters in universal game designs.