Exploring the factors that affect game production process in casual mobile games
Basit mobil oyunlarda oyun üretim sürecini etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 888681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Video oyunu, sanal bir ortam sunmak için etkileşimli oyun ve bilgisayar teknolojisinin kullanımını içeren bir dijital medya biçimidir. Video oyunları kişisel bilgisayarlar, oyun konsolları ve mobil cihazlar da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda oynanabilir. Oyunculara bir eylemlilik duygusu sağlama yetenekleri ve etkileşimli yapıları ile karakterize edilirler ve genellikle oyuncuların becerilerine ve problem çözme yeteneklerine meydan okumak için tasarlanmıştır. Video oyunları, oynanış mekanikleri ve diğer özelliklerine göre çeşitli türlerde sınıflandırılabilir. Video oyunu türlerinin bazı yaygın örnekleri arasında aksiyon, macera, rol yapma, simülasyon ve strateji yer almaktadır. Aksiyon oyunları tipik olarak hızlı refleksler ve el-göz koordinasyonu gerektiren hızlı tempolu oyun ve zorlukları içerir. Macera oyunları genellikle hikaye ve keşfi vurgular ve oyuncuların problem çözme becerilerini kullanmalarını gerektiren bulmacalar ve diğer zorlukları içerebilir. Rol yapma oyunları oyuncuların bir karakter yaratmasına ve kontrol etmesine izin verir ve genellikle karakter ilerlemesi ve özelleştirme unsurlarını içerir. Simülasyon oyunları gerçek dünya sistemlerini veya faaliyetlerini taklit etmeye çalışır ve genellikle strateji ve kaynak yönetimi unsurlarını içerir. Strateji oyunları oyuncuları stratejik kararlar almaya ve gelecek için plan yapmaya zorlar ve kaynak yönetimi ve birim kontrolü unsurlarını içerebilir. Oyun geliştirme, bir video oyunu oluşturma sürecidir. Çok çeşitli görevleri içerir ve karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak aynı zamanda oyun yaratma konusunda tutkulu olanlar için inanılmaz derecede ödüllendirici bir deneyim olabilir. Oyun geliştirme süreci tipik olarak oyunun kavramsallaştırılmasıyla başlar. Bu, oyun için bir fikir bulmanın yanı sıra hedef kitlenin, türün ve oyun mekaniğinin belirlenmesini içerir. Geliştirme sürecinin geri kalanına rehberlik edeceği için bu aşamada oyun için net bir vizyona sahip olmak önemlidir. Oyun için konsept oluşturulduktan sonra, bir sonraki adım oyunu tasarlamaktır. Bu, oyunun sanat stilini, karakter tasarımlarını, seviyelerini ve diğer görsel unsurlarını oluşturmayı içerir. Ayrıca oyun için bir hikâye veya senaryo oluşturmayı da içerebilir. Oyun tasarlandıktan sonra, bir sonraki adım oyunu programlamaya başlamaktır. Bu, oyunun amaçlandığı gibi çalışmasını sağlayacak kodun yazılmasını içerir. Oyunun karmaşıklığına bağlı olarak, bu süreç nispeten basit veya oldukça karmaşık olabilir. Bir oyunun programlanması tipik olarak aşağıdakiler gibi birkaç alt görev içerir: - Oyun motorunun kurulması: Oyun motoru, oyuna güç veren ve grafik oluşturma, ses çalma ve kullanıcı girdisini işleme gibi görevleri yerine getiren yazılımdır. - Oyun mekaniğinin uygulanması: Bu, karakter hareketi, çarpışma algılama ve oyun fiziği gibi oyunun çeşitli oynanış unsurlarının kodlanmasını içerir. - Oyun mantığının uygulanması: Bu, seviye ilerlemesi ve oyun bitti koşulları gibi şeyler de dahil olmak üzere oyunun akışını kontrol eden kodun yazılmasını içerir. - Varlıkları entegre etme: Bu, oyun için oluşturulan modeller, dokular ve sesler gibi çeşitli varlıkların içe aktarılmasını ve entegre edilmesini içerir. Oyun programlandıktan sonra sıra test etmeye gelir. Bu, oyunun düzgün çalıştığından emin olmak ve herhangi bir hatayı veya aksaklığı tespit edip düzeltmek için oyunu oynamayı içerir. Oyunun son kullanıcı için mümkün olduğunca cilalı ve eğlenceli olmasını sağlamak için kapsamlı bir şekilde test edilmesi önemlidir. Bir oyunun test edilmesi tipik olarak aşağıdakiler gibi birkaç alt görev içerir - Oyun testi: Bu, insanların oyunu oynamasını ve oynanış, kontroller ve oyunun genel keyfi hakkında geri bildirim sağlamasını içerir. - Hata testi: Bu, oyundaki hataların veya aksaklıkların belirlenmesini ve düzeltilmesini içerir. - Uyumluluk testi: Bu, oyunun çok çeşitli sistemlerde düzgün çalıştığından emin olmak için çeşitli farklı donanım ve yazılım yapılandırmalarında test edilmesini içerir. Oyun test edildikten ve gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra sıra oyunu piyasaya sürmeye gelir. Bu, pazarlama materyalleri oluşturmayı, dağıtım kanalları kurmayı ve oyunu hedef kitleye tanıtmayı içerebilir. Özetle, oyun geliştirme, kavramsallaştırma ve tasarımdan programlama ve test etmeye kadar çok çeşitli görevleri içeren karmaşık bir süreçtir. Yaratıcılık, teknik uzmanlık ve detaylara gösterilen dikkatin bir kombinasyonunu gerektirir. Zorlu bir süreç olsa da, başarılı bir oyun yaratmanın sonucu, oyun geliştirme konusunda tutkulu olanlar için inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Çalışma kapsamında, oyun geliştirme sürecine ilişkin daha önce yapılmış çalışmaları incelemek üzere sistematik bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Tarama çalışması Web of Science, Scopus ve ACM Digital Library gibi kapsamlı veri tabanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu veri tabanları“Oyun Geliştirme”ve“Süreç”anahtar kelimeleri kullanılarak taranmıştır. Şirketlerin çalışan sayıları 3 ila 10 yıl arasında değişmektedir ve nadir de olsa 50'yi aşar. Ürün geliştirme ve oyun tasarımı departmanları rol oynarken, Yazılım ve Sanat ekipleri esastır. Şirketler, özellikle sanat ve seslendirme konularında genellikle dış kaynak kullanırlar ve bazılarının kendi altyapıları vardır. Oyun sektöründeki şirketler projelerini yönetmek için Waterfall, Agile, Scrum, Kanban, Scrumban ve PPP gibi çeşitli proje yönetim yöntemleri kullanmaktadır. Sanat içeriğindeki tutarlılık, deneyimli ekiplerin daha iyi çalışmasıyla deneyler yoluyla elde edilir. Oyun mekaniği ve yazılımı yinelemelidir, bazı ekipler daha büyük değişiklikler yaparken diğerleri daha küçük değişiklikler yapar. Proje yönetim yöntemine bağlı olarak kontrol ve değerlendirme toplantıları haftalık olarak yapılır. Çok oyunculu özellikler yaygın değildir. Analizler tasarım sürecinin sonlarına doğru kullanılır ve önemli analizler yumuşak lansman aşamasında yapılır. Oyunlarda kullanıcı geri bildirimi önemlidir. Şirketler atlas ve içerik boyutu gibi kendi optimizasyon yöntemlerini geliştirir. Hikaye ve anlatım genellikle basit mobil oyunlarda kullanılmaz. Bir oyun geliştirme projesinin yönetimi tipik olarak CEO ve ürün müdürünü içerir ve her 1 veya 2 haftada bir kontrol toplantıları yapılır. Daha esnek çalışan şirketler genellikle görevleri açıkça yazmazlar ve bunları uzatabilirler. Sektörde geliştiricilere, sanatçılara ve oyun tasarımcılarına ihtiyaç duyulur; muhasebe, finans ve İK gibi roller ise yönetim kademesindeki çalışanlar veya dış kaynak hizmetleri tarafından yerine getirilir. Çizelgeleme genellikle katmanlıdır ve ekipler zamanı kendi aralarında daha küçük görevlere bölerler. Bazı görevler zamana tabi değildir ve görevler zamanında ulaşmadığında, daha az önemli özellikler kaldırılır. Şirket kültürü, görev çeşitliliğinde önemli bir rol oynar; belirli durumlarda sabit atamalar kullanılır ve iş tanımları gerektiğinde değişir. Test yaklaşımları farklılık gösterir; bazı şirketlerde sorumlu belirli kişiler bulunurken bazılarında bulunmaz. Yerelleştirme ve seslendirme çoğunlukla dış kaynaklıdır, bazı şirketler ise pazarlama ve muhasebe için dış şirketlerle çalışır. Para kazanma modelleri, kitleye bağlı olarak oyuncu satın alımları ve reklamların kullanılmasıyla değişebilir. Hedef kitle çok önemlidir, çünkü daha küçük şirketlerin özellikle hukuk ve pazarlama alanlarında süreçleri uyarlamaları gerekebilir. Şirket kültürü önemli bir rol oynar; bazı şirketler daha sabırlı ve esnekken, diğerleri daha esnektir ve daha verimli küçük projelere izin verir. Kanunlar da sektörü etkiliyor. 2019'da dünya çapında kişisel verilerle ilgili yapılan değişiklikler araçları kullanılamaz hale getiriyor ve şirketlerin kendi analiz araçlarını oluşturmalarını gerektiriyor. Şirketlerin çoğu şirket ve çalışan deneyimine öncelik veriyor ve on şirketten dördünde ilk sırada yer alıyor. Bu da şirketlerin süreçleri oluştururken know-how'a öncelik verdiğini gösteriyor. Çalışan devir hızı da önemlidir ve iki şirket bu kategoride ilk sırada yer almaktadır. Bu faktöre öncelik veren şirketler, daha uzun süreli bir çalışan deneyimi sağlayarak kurumsal kimliklerini koruyor. Bir diğer önemli kriter ise para kazanma modelindeki hedef kitle, kullanıcı geri bildirimi kontrol noktaları, oyun türü, özellikleri ve mekanikleridir. Bu faktörler sektörün gerçeğidir ve geliştirme sürecini değiştirir. Şirketler vizyonları veya bakış açıları ne olursa olsun bu faktörleri göz önünde bulundururlar. Şirket büyüklüğü, dış kaynak kullanımı stratejisi ve şirket yaşı gibi kriterler birçok şirket tarafından daha alt sıralarda yer almaktadır. Dış kaynak kullanımı stratejisi ve şirket yaşı, süreç inşasında daha sonra dikkate alınır. Şirketler süreçleri oluştururken on yaşındaki veya 20 yaşındaki şirketlerini göz önünde bulundurmalıdır, çünkü her zaman aynı yaklaşımı izlemeyebilirler.
Özet (Çeviri)
A video game is a form of digital media that involves interactive gameplay and the use of computer technology to present a virtual environment. Video games can be played on a variety of platforms, including personal computers, gaming consoles, and mobile devices. They are characterized by their ability to provide players with a sense of agency and their interactive nature, and they are often designed to challenge players' skills and problem-solving abilities. Video games can be classified into various genres based on their gameplay mechanics and other characteristics. Some common examples of video game genres include action, adventure, role-playing, simulation, and strategy. Action games typically involve fast-paced gameplay and challenges that require quick reflexes and hand-eye coordination. Adventure games often emphasize story and exploration, and may include puzzles and other challenges that require players to use their problem-solving skills. Role-playing games allow players to create and control a character and often involve elements of character progression and customization. Simulation games seek to replicate real-world systems or activities and often include elements of strategy and resource management. Strategy games challenge players to make strategic decisions and plan for the future and may involve elements of resource management and unit control. Game development is the process of creating a video game. It involves a wide range of tasks and can be a complex and time-consuming process, but it can also be an incredibly rewarding experience for those who are passionate about creating games. The game development process typically begins with the conceptualization of the game. This involves coming up with an idea for the game, as well as determining the target audience, genre, and gameplay mechanics. It is important to have a clear vision for the game at this stage, as it will guide the rest of the development process. Once the concept for the game has been established, the next step is to design the game. This includes creating the game's art style, character designs, levels, and other visual elements. It may also involve creating a story or script for the game. After the game has been designed, the next step is to begin programming the game. This involves writing the code that will make the game function as intended. Depending on the complexity of the game, this process can be relatively straightforward or quite involved. Programming a game typically involves several sub-tasks, such as setting up the game engine, implementing gameplay mechanics, implementing game logic, integrating assets Once the game has been programmed, it is time for testing. This involves playing the game to ensure that it is functioning properly and to identify and fix any bugs or glitches. It is important to thoroughly test the game to ensure that it is as polished and enjoyable as possible for the end user. Testing a game typically involves several sub-tasks, such as playtesting, bug testing, compatibility testing After the game has been tested and any necessary changes have been made, it is time to release it. This can involve creating marketing materials, setting up distribution channels, and promoting the game to the target audience. In summary, game development is a complex process that involves a wide range of tasks, from conceptualization and design to programming and testing. It requires a combination of creativity, technical expertise, and attention to detail. While it can be a challenging process, the result of creating a successful game can be incredibly rewarding for those who are passionate about game development. Within the scope of the study, a systematic literature review was conducted to examine previous studies on the game development process. The scanning study was carried out on comprehensive databases such as Web of Science, Scopus and ACM Digital Library. These databases were searched using“Game Development”and“Process”as keywords Employee counts of companies vary from 3 to 10, and rarely exceeding 50. Software and Art teams are essential, while product development and game design departments play a role. Companies outsource, especially in arts and voiceover, with some having their own infrastructure. Companies in the gaming industry use various project management methods, such as Waterfall, Agile, Scrum, Kanban, Scrumban, and PPP, to manage their projects. Consistency in art content is achieved through experimentation, with experienced teams working better. Game mechanics and software are iterative, with some teams making larger changes and others making smaller changes. Control and evaluation meetings are held weekly, depending on the project management method. Multiplayer features are not common. Analytics are used late in the design process, with important analyses made during the soft-launch phase. User feedback is important in games. Companies develop their own optimization methods, such as atlas and content size. Story and narrative are generally not used in simple mobile games. The management of a game development project typically involves the CEO and product manager, with control meetings held every 1 or 2 weeks. Companies that work more flexibly often do not clearly write down tasks, and they may stretch them out. The industry requires developers, artists, and game designers, with roles such as accounting, finance, and HR performed by management-level employees or outsourcing services. Scheduling is generally layered, with teams dividing time among themselves into smaller tasks. Some tasks are not subject to time, and when tasks don't arrive on time, less important features are removed. Company culture plays a significant role in task variation, with fixed assignments being used in certain situations and job descriptions changing as needed. Testing approaches vary, with some companies having specific people in charge and others not. Voice-over are mostly outsourced, while some companies work with outside companies for marketing and accounting. Monetization models can vary, with player purchases and advertisements being used depending on the audience. The target audience is crucial, as smaller companies may need to adapt processes, especially in legal and marketing fields. Company culture plays a significant role, with some companies being more patient and flexible, while others are more flexible, allowing for more efficient smaller projects. The law also affects the industry, with changes in 2019 regarding personal data worldwide making tools unusable and requiring companies to create their own analysis tools. Most companies prioritize company and employee experience, ranking first in four out of ten. This indicates that companies prioritize know-how when creating processes. Employee turnover rate is also important, with two companies ranking first in this category. Companies that prioritize this factor maintain their corporate identity by providing a longer-term employee experience. Another important criterion is the target audience in the monetization model, user feedback checkpoints, game type, features, and mechanics. These factors are the reality of the industry and change the development process. Companies consider these factors regardless of their vision or perspective. Criteria such as company size, outsourcing strategy, and company age are ranked lower by many companies. Outsourcing strategy and company age are considered later in the process of construction. Companies should consider their ten-year-old or 20-year-old company when building processes, as they may not always follow the same approach.