Mecmȗa-i Ebyât ve Şarkı, Gazeliyȃt, İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, numara: T 3990 (55b-83a) (İnceleme-MESTAP Tablosu-karşılaştırmalı metin)
Mecmȗa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât, Istanbul University Rare Works Library number: T 3990 (55b-83a) (Review-MESTAP Table-comparative text)
- Tez No: 796317
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Çalışmamızın konusu, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi T3990 numarada kayıtlı MecmuǾa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât adlı şiir mecmuasının 55b-83a varakları arasının incelenmesi ve trasnkripsiyonu yapılmış karşılaştırmalı metin çalışmasıdır. Çalışmamızda ilk olarak mecmuanın 55b-83a arasındaki varaklarının tanıtımını yaptık, ardından metnin transkripsiyonu yaparak dîvânlar ve ilgili diğer akademik çalışmalardan hareketle karşılaştırmalı metnini hazırladık. Tespit edilen farkları dipnot alanında gösterdik. MESTAP tablosu da eklediğimiz mecmuanın çalıştığımız kısımlarında yer alan şairlerin kısa biyografilerine de yer verdik. Çalışmamızda ayrıca bu şairler ve kullandıkları nazım şekilleri ile şiirlerinde kullandıkları vezin ve bahirleri tablolar hâlinde verdik 19. yüzyılda derlendiği düşünülen mecmua, 3 sütun şeklinde tertip edilmiş olup 82 varaktan oluşmaktadır. Mecmuanın çalıştığımız kısmında, on altıncı ile on dokuzuncu yüzyıllar arasında yaşamış 102 farklı şaire ait 6 farklı nazım şekliyle yazılmış 485 şiire yer verilmiştir. Çalışmamızda, bu şairler ve kullandıkları nazım şekilleri ile şiirlerinde kullandıkları vezin ve bahirleri de tablolar hâlinde verilmiştir. Çalışmamızda yer verilen muhteva tablosu, mecmuaların tasnif ve dökümlerinin yapılmasını amaçlayan Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the analysis and a transcribed comparative text study of pages 55b-83a of the MecmuǾa-i Ebyât ve Şarkı Gazeliyât poetry journal, registered at the Istanbul Rare Books Library, with the registration number T3990. In our study, we first introduced the 55b-83a pages of the journal, then transcribed the text, and created the comparative text by determining it from the dîvâns and related academic studies. We have shown the detected differences in the footnote area. In addition, we also included short biographies of poets whose identities we have identified. The journal, compiled in 19. yy, consists of 82 pages arranged in 3 columns. The table of contents included in our study has been prepared in accordance with the Systematic Classification Project of Journals (MESTAP), which aims to make detailed classification and breakdown of the journals.