الأحكام المتعلقة بمرتكب الكبائر في الفقه الجنائي الإسلامي
İslam fıkhında büyük günah işleyenler ile ilgili hükümler / Provisions relating to the perpetrator of the major sins in Islamic jurisprudence
- Tez No: 739056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan, günlük hayatında tevbe ederek Allah'a dönmediği takidirde Yüce Yaratıcısının rızasını kaybetmesiine yol açacak bazı küçük günahlara düşebilir. Bununla beraber“kebâir”diye isimlendirilen bazı büyük günahlar da vardır. Allah-u Teâlâ bu günahlara düşmemek için sınırlar koymuş, bu tür günahlara götüren davranışların hükümlerini açıklamış ve bu büyük günahlara uygun cezalar emretmiştir. Bu sebeple ben de“İslam Fıkhında Büyük Günah İşleyenler ile İlgili Hükümler”başlığı altında birçok büyük günahı içeren bu konuyu araştırmayı hedefledim. Ve araştırmamı üç bölüme ayırdım. Birinci bölümde hüküm, büyük günah ve günaha işleme kavramlarıyla ilgili hususları yazdım. Daha sonra aynı şekilde İslam Fıkhındaki meşru cezalardan, kısastan ve tazir/kınama cezasından söz ettim. İkinci bölümde de yedi büyük günahtan sayılan“içki içmek”,“hırsızlık yapmak”,“kazf”yani zina iftirasında bulunmak,“zina suçu işlemek”,“dinden çıkmak ”,“eşkiyalık yapmak”,“bağy yani meşru düzene baş kaldırmak”. Bunların her birini üç ayrı başlıkta inceledik. Üçüncü bölümde ise bir kişinin bilerek, bilmeyerek veya bir sebep ile haklarına saldırma konusunu işledik. Bu kapsamda insan öldürme ve organlarını kesme, yaralama, kırma gibi konular hakkında bilgileri delilleriyle zikrettik.
Özet (Çeviri)
Maybe humans in daily life do some small crime ،It causes God to be angry. If the humans don't back off from that crime and don't go back to the great god, Also, there is a group of crimes called big crimes. The Great God has set limits and appropriate punishments for the great crimes and has also explained his rulings. I wrote this thesis below the title (Provisions relating to the perpetrator of the major sins in Islamic jurisprudence). Consist of some major sins. Divided my thesis into three main chapters. In the first chapter. I talked about judgment, major sins, and committing. Then we also talked about border punishments, retribution, and punishments. In the second chapter, we wrote about seven major sins, and they are Drinking alcohol, theft, slander, fornication, apostasy, enmity and prostitution, We divided each subject into three parts and I wrote Evidence, judgment, And punishment for each one of them. Also in chapter three, we are talking about someone attacking to body and soul of the humans purposely or unwitting.