الأحكام الشرعية المتعلقة بمستجدات الذكاء الاصطناعي الحقوق المعنوية نموذجا
İslam hukukunun yapay zeka alanıdaki gelişmelere ilişkin hükümleri: Telif hakları örneği
- Tez No: 936167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışma, yapay zeka kavramını, tarihini, türlerini ve çeşitli alanlarını tanımlamış; fakihler arasında hak kavramı ve bölümlerini, fikri mülkiyet haklarının fıkhi ve yasal yönlerini tartışmıştır. Ayrıca, yarar kavramını ve fikri mülkiyet haklarının yarar kapsamına girdiğini belirtmiştir. Fikri mülkiyet haklarının farklı türlerini, bunların mali değerini ve zekâta tabi olup olmadığını açıklamıştır. Son bölümde, fikri mülkiyet haklarının korunması ve bunlara yönelik ihlal türlerinden bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra, fikri mülkiyet haklarına ilişkin çağdaş uygulamalardan bazı örnekler ve yapay zekanın en yeni gelişmelerine ilişkin çağdaş uygulamalar, örneğin derin sahtecilik (Fakedeep) ve kendi kendine çalışan mağazalar gibi uygulamalar ve bunların fıkhi hükümlerini açıklamıştır. Çalışma, fikri mülkiyet haklarını etkileyen bazı zorlukları, sonuçları ve araştırmacı tarafından yapılan bazı önerileri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
The study explained the concept of artificial intelligence, the history of its inception, its various types and fields, and talked about the concept of right and its divisions according to jurists, and what is the jurisprudential and legal adaptation of moral rights. It explained the concept of benefit and that moral rights are among the benefits. It explained the concept of moral rights and their various types, with an explanation of the financial rights of moral rights and whether zakat is required on them. In the last chapter, I talked about the protection of moral rights and what are the forms of infringement upon them. Then I mentioned some examples of contemporary applications of moral rights and some contemporary applications of artificial intelligence developments, such as deep fake technology (Fakedeep) and self-operating stores, and an explanation of their jurisprudential rulings. The thesis concluded by mentioning some of the challenges facing moral rights, mentioning the results and some Recommendations by the researcher