أحكام الخطبة وقضاياها المعاصرة المتعلقة بها في الفقه الإسلامي وقانون الأحوال الشخصية الليبي
Islam hukuku ve libya aile hukukundaki nişanlanma konusuna ilişkin güncel konuların ele alınışı
- Tez No: 717075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Aile, toplumun dayandığı temel direklerden biri olarak belirgin bir öneme sahip olduğu toplumların ilk yapı taşıdır. Evlilik, bir insanın hayatında yaptığı en önemli sözleşmelerden biridir. Bu nedenle İslam Şeriatı, nişanlı çiftin evlenmeden önce göz önünde bulundurması için özel hükümler belirleyerek buna büyük önem vermiştir. İlişkinin doğru yolda ilerlemesi ve İslam şeriatının yozlaşma ve ayrılıktan uzak hükümlerine göre sağlam temellere dayanan sağlam bir aile kurmak. İslam'da nişanlılığın önemi göz önüne alındığında, bu konu hakkında (Ahkamu'l-Hitba va Kadayalra'l-Muasara'l-Mutaallikatu Biha Fi'l-Fikhi'I-Islami va Kanuni El-Ahvali'şŞahsilye El-Libiy) başlığı altında yazmayı tercih ettim. Bu çalışmada Libya Aile Hukuku ile İslam Hukuku arasında nişanlılık konusunda bir karşılaştırma yapmak için Libya Aile Hukuku'nu örnek olarak seçtim. Bu çalışma üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde dil ve terminolojiye katılımın tanımı, İslam Hukukuna göre meşruiyeti ve hükmü ile Libya Aile Hukukundaki meşruiyeti ele alınmıştır. İkinci bölümde nişanlılığın amacı, görgü kuralları, yolları ve türleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, hem İslam Hukukunda hem de Libya Aile Hukukunda nişanlılığın iptalinin hükümlerini her talep ve araştırmada güncel sorunlarla ilgili bir beyanname ile birlikte açıklamıştır. Bu araştırma, aşağıdaki gibi bazı önemli bulgularla sonuçlanmıştır: Nişan bağlayıcı bir sözleşme değildir ve sadece nişanın iptal edilmesi tazminat için mecburi bir neden değildir. Bir erkek ve bir kadın arasındaki evlilik ilişkisini gerçek Şeriat hükümlerinden uzak tutmaya çalışan yıkıcı fikirlerle yüzleşmenin yanı sıra. Ayrıca, evlenmek isteyen gençleri ve evlenmek üzere olanları eğitmeye çalışarak zamanımızdaki nişanlılıkla ilgili yanlış anlamaları düzeltmek ve onları İslam Şeriatındaki nişanlılık kararlarına uymaya teşvik etmek.
Özet (Çeviri)
The family is the first building block of societies, where it occupies a prominent importance, by being one of the basic pillars which society is based on. Marriage is one of the most important contracts that a person makes in his life. That's why the Islamic Sharia paid a great attention to it, by setting specific provisions for the engaged couple to consider before getting married. In order for the relationship to go on the right track and to build a sound family which is based on firm solid foundations according to the provisions of the Islamic sharia which are far from corruption and deviations. Given the importance of the engagement in Islam, I preferred to write about it under the title of (Provisions of the engagement and its current issues which are related to Islamic Law and the Libyan Family Law“a comparative study”). I chose the Libyan Family Law as a sample in this study to do a comparison between the Libyan Family Law and Islamic Law in the matter of engagement. This study consists of three chapters, as for the first chapter, it dealt with the definition of the engagement in language and terminology, its legitimacy and ruling according to the Islamic Law and its legitimacy in the Libyan Family Law. The second chapter dealt with the purpose of the engagement, its etiquette, ways, and types. The third chapter explained the provisions of revocation of the engagement in both, the Islamic Law the Libyan family Law, along with a statement on the current issues in every request and research. This research concluded with some important results, like the engagement is not a binding contract, and just revoking the engagement is not an obligatory reason for compensation. Along with confronting the destructive ideas which try to make the marital relationship between a man and a woman far from the provisions of the true Sharia. Besides, correcting misconceptions about engagement in our time by trying to educate young people who want to get married and those who are about to become married and encouraging them to adhere to the engagement's rulings in the Islamic Sharia.