الأحكام الفقهية المتعلقة بفصل الشاء( العبادات نموذجاً )
Kış mevsimine ilişkin fıkhî hükümler
- Tez No: 787722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde kış mevsimiyle ilgili en önemli fıkhı içtihadları tartıştım, mezheplerin güvenilir kitaplarındaki en doğru sözlerine yer vererek öne alınan görüşleri tercihettim ve bu hükümlerin bilinmesi ibadetlerin en büyüğüdür ki Allahın insanı yarattığı amaça varmasına vesilsidir. Tez; giriş, önsöz ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmanın önemi, seçmemin ve tezi yazma amaçlarından önceki çalışmalar ve araştırma metodolojisinden sözetmekti. Girişte (kış) mevsemi anlatıp lisan ehli ve fakihler arasında tanımını zikrettim, ardından kış mevsiminde yapılan ameller, içerdiği hadislere ve fazileti bakımından sahabe ve tabiinlerin sözlerine ve fakihlere atıfta bulundum. Kitaplarında kışla ilgili bazı kurallardan bahsetmişler, bende bunu yazıp açıkladım ve (kış) sözcüğüne bağladım. Birinci bölümde kış mevsimi ile ilgili temizlik hükümlerini ele aldım, bunun üzerine sokaktaki çamurun hükmünü ve bu konuda fakihler arasındaki ihtilafları sıraladım ve teyemmüm gerektiğinde hükmünü zikrettim. Soğukta teyemmüm almanın meşakkatini ve soğukta teyemmüm etmenin hükümlerini fakihlerinin görüşleriyle açıkladım. İkinci bölümde ise kış mevsimi ile ilgili namazın hükümlerini yazdım. Başlangıçta ezanın tanımı ve iki namazı cem' ederken (evlerde kılın) demenin hükmünü ve iki namazı bir araya getirmenin çeşitlerive fukahaları arasında tartışılan görüşlerin racih ve mercuh onun dışında yağmur ve kar özürlü namazı gerektiren durumlar ve yağmur geciktiğinde(istiska) namazın hükümler. ve Son olarak Oruçla ilgili hükümler az olduğu için namaz bölümünde bahsettim.
Özet (Çeviri)
In this letter, the towers of rulings, jurisprudence, in the winter season, the sayings of the schools of thought from their books, an explanation of what is most correct among them, and knowledge of these rulings is considered one of the greatest acts of worship, and every Muslim needs them because these rulings are related to worship, and God - the Mighty and Sublime - created the worshipers for them. The thesis consists of an introduction, a preamble, and two chapters. In the introduction, I mentioned the importance of the research, the reason for choosing it, the objectives of writing this thesis, previous studies, and the research methodology. In the preamble, I explained winter, and mentioned its definition among linguists and jurists, and then good deeds in winter ,I referred to the hadiths and the sayings of the companions and followers in his virtues, and the jurists mentioned some rules related to winter in their books, so I wrote them, explained them, and linked them to winter. In the first chapter, I dealt with the provisions of purity related to the winter season, and listed the rule of street mud and the disagreement among the jurists regarding it, I mentioned tayammum and its ruling if the need arises with the excuse of cold and the jurists' controls for it, and then wiping over the socks, especially in the cold, because ablution in the cold is hardship for those who perform ablution. In the second chapter, I showed the provisions of prayer related to the winter season. In the beginning, I dealt with the definition of the call to prayer and the ruling on saying (pray in homes) when combining two prayers, The ruling on combining two prayers with the excuse of rain, snow, hail and mud, and the ruling on praying for rain if the rain is too late, And I showed some issues related to worshipers during prayer, and there were some issues related to fasting, so I mentioned it in the prayer section because I said it.