Manevi danışmanlığın felsefi temelleri
Philosophical foundations of spiritual counseling
  1. Tez No: 739078
  2. Yazar: EMEL GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇETİN, PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, manevi danışmanlığın felsefi temellerini araştırmak ve bu doğrultuda felsefi kaynaklara bağlı bakış açısının manevi danışmanlık alanına sağlayacağı katkıları incelemektir. Bu bağlamda çalışmada, pratik felsefi geleneğin temeline inilerek felsefenin ruhun bakımı için gerekli görüldüğünün ve maneviyatı yadsımayıp aksine kucaklayan bir düşünme etkinliği olarak yürütüldüğünün altı çizilmiştir. Antik Yunan felsefesinin ve İslam ahlak metafiziğinin yol gösterici ve mutluluk verici boyutuyla ele alındığı çalışmada, modern manevi danışmanlık uygulamalarına teorik temel sağlayacak felsefi öğretiler ve temalar üzerinde durulmuştur. Manevi danışmanlıkta felsefi düşünmenin değerinin, modern bireyin belirsizliklerinin ve maneviyat arayışının, felsefenin din ve maneviyatla olan ilişkisinin tartışıldığı bu çalışmada, din felsefesinin temel problemlerinden olan kötülük problemi, danışanın aşkın varlıkla ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Türkiye'de manevi danışmanlık alanına felsefi bir perspektiften bakan ilk çalışma olan bu araştırmada sonuç olarak; (i) manevi danışmanlık ve rehberliğin felsefi temellerinin olduğu; (ii) manevi danışmanlık hizmeti veren manevi danışmanların, gerek danışmanlığın amaçlarına ulaşmalarında gerekse kullandıkları teknikler açısından felsefi birikimden yararlanabilecekleri; (iii) manevi danışmanlık alanında, manevi danışman ve danışan arasında gerçek bir terapötik anlamanın sağlanıp sağlanamayacağının sorgulanabilmesi ve bu terapötik anlamanın ve yorumlamanın gerçekleşebilmesi için gerekli görülen teknikler açısından felsefi kaynaklardan yararlanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the philosophical foundations of spiritual counseling and, in this direction, to examine the contributions of the perspective based on philosophical sources to the field of spiritual counseling. In this context, it is underlined in the study that philosophy is considered necessary for the care of the soul by going to the basis of the practical philosophical tradition and that it is carried out as a thinking activity that embraces spirituality, not denying it. In the study, which deals with Ancient Greek philosophy and Islamic moral metaphysics, which are perceived as a guiding and pleasing discipline, philosophical teachings and themes that will provide a theoretical basis for modern spiritual counseling practices are emphasized. In this study, in which the value of philosophical thinking in spiritual counseling, the ambiguities of the modern individual and the search for spirituality, the relationship of philosophy with religion and spirituality are discussed, the problem of evil, which is one of the main problems of the philosophy of religion, is examined in the context of the client's relationship with God. As a result of this research, which is the first study that looks at the field of spiritual counseling from a philosophical perspective in Turkey; (i) spiritual counseling and guidance has philosophical foundations; (ii) that spiritual counselors who provide spiritual counseling can benefit from philosophical knowledge in terms of both reaching the aims of the counseling and the techniques they use; (iii) In the field of spiritual counseling, it has been determined that philosophical sources can be used in terms of techniques deemed necessary to question whether a real therapeutic understanding can be achieved between the spiritual counselor and the client, and to realize this therapeutic understanding and interpretation.