Okul öncesi eğitimde kullanılan müzik etkinliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The examination of music activities used in preschool education in terms of various variables
- Tez No: 739079
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitimde kullanılan müzik etkinlik planlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ele alınan müzik etkinliklerinin okul öncesi eğitim programı ilkelerine uygunluğu ve nitelikleri belirlenmiştir. Araştırma nicel verilere dayalı, tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Araştırma kapsamında toplam üç yüz doksan iki adet etkinlik ele alınmıştır. Etkinlikler doküman analizi ve tümevarım yöntemi ile incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Müzik Etkinlikleri Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Bulgular frekans yüzde değerleri ile verilmiş, etkinlik kaynağına göre farklar bağımsız t-Test ile analiz edilmiş, değerlendirme boyutlarının aralık değerleri hesaplanarak nitelikleri belirlenmiştir. Öğretmenler tarafından hazırlanmış etkinlikler ile hazır olarak sunulmuş etkinlikler arasında biçimsel özellikler, öğretim yöntemleri, dil becerileri çalışmaları alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ses ve nefes çalışmaları ile bedensel devinim çalışmaları alt boyutlarında öğretmenler tarafından hazırlanmış etkinlikler lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Müzik etkinlik planlarının format özelliklerinde bazı temel unsurların eksik olduğu görülmüştür. Biçimsel özellikler, öğretim yöntemleri, dil becerileri çalışmaları ile ses ve nefes çalışmaları boyutlarının orta düzeyde; bedensel devinim çalışmalarının iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma ile belirlenen sorunların nedenlerinin nitel yöntemlerle araştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze music activity plans used in early childhood education in terms of various variables. Activity plans were examined to determine their coherence with early childhood education program principles and their qualities. This research is a descriptive study based on quantitative datas, in the scanning model. Within the scope of the research, a total of three hundred and ninety-two activities were discussed. Data were analyzed and described using document analysis technique. Music Activities Assessment Form was used for data collection purposes. Frequencies and percentages of items, sub-dimensions, and categories were calculated and presented inductively. There were not meaningful differences between planned by teacher and ready to use activity plans in subdimensions of formal features, teaching methods, language skills practices. There were statistically meaningful difference in favor of planned by teachers activities in the sub-dimensions of vocalization practises and body percussion practises. Results related to figural features showed that there were certain gaps in music activity plans. It has been determined that the sub-dimensions of the formal features, teaching methods, language skills practices and vocalization practices were at medium level and body percussion practices were at sufficient level. It has been suggested that the reasons for issues found in this research, should be analyzed qualitatively.