Bulgaristan Türklerinin Seyhan'a göçü (1950-1951)
Migration of Turks of Bulgaria to Seyhan (1950-1951)
  1. Tez No: 739091
  2. Yazar: HATİCE BOZKURT ÇANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EMİNE ÇOMU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Balkanlar, Osmanlı Devleti hâkimiyeti altında Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir coğrafyadır. Ancak Osmanlı'nın zayıflamaya başlamasıyla birlikte bölge, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Osmanlı'nın hâkimiyetinden çıkmaya, bölgedeki Türkler de Anadolu'ya göç etmeye başlamıştır. Bu göç, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'yla birlikte adeta kitlesel bir hâl almıştır. Hatta başlayan göç dalgası uzun yıllar boyunca da devam etmiştir. Bunun sonucunda bölgedeki Türk varlığı hızla azalmıştır. Balkanlardan Anadolu'ya göçün yoğun olarak gerçekleştiği ülkelerden birisi de Bulgaristan'dır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ile başlayıp 1990'lı yıllara kadar devam eden göç sürecinde yüzbinlerce Türk Anadolu'ya gelirken bir o kadarı da hayatını kaybetmiştir. Hatta bu göçler, iki ülke arasındaki ilişkiye bağlı olarak zaman zaman kitlesel bir hâl alarak insanlık dramı şeklinde cereyan etmiştir. Göçün kitlesel olarak yaşandığı dönemlerden birisi de İkinci Dünya Savaşı sonrasına tesadüf eden 1950-1951 yılları olmuştur. Bu esnada gelen göçmenlerin yerleştirildiği yerlerden birisi de Seyhan vilayetidir. Adana merkezli Seyhan vilayeti, önemli bir tarım, ticaret ve sanayi merkezi olmasından dolayı Osmanlı'nın son döneminden itibaren göçmenlerin iskân sürecinde daima tercih edilen bir yer olmuştur. Bu çalışmanın ortaya çıkış noktası da 1950-1951 yılında vilayete iskân edilen Bulgaristan Türklerinin iskân süreçleri olmuş ve bu süreç ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkans was a geograph where Turks lived intensely under the rule of the Ottoman Empire. However, with the weakening of the Ottoman Empire, it started to come out of the Ottoman domination from the second half of the 19th century. Turks in the region also started to migrate to Anatolia. This migration became massive after the 1877-1878 Ottoman-Russian War. In fact, the immigration wave that started continued for many years. As a result, the Turkish presence in the region rapidly decreased. Bulgaria is one of the countries where immigration from the Balkans to Anatolia is intense. During the migration process that started with the Ottoman-Russian War of 1877-1878 and continued until the 1990s, hundreds of thousands of Turks came to Anatolia, and hundreds of thousands of them died on the way. In fact, these migrations sometimes turned into a human tragedy depending on the relationship between the two countries. One of the periods of mass migration was after the Second World War, in the years 1950-1951. One of the places where immigrants were settled during these migrations is Seyhan province. Adana's Seyhan province has always been a preferred place in the settlement process of immigrants since the last period of the Ottoman Empire, as it is an important agriculture, trade and industrial center. The starting poinr of this study was the resettlement processese of the Bulgarian Turks, who were resettled in Seyhan in 1950-1951.