Association of dream themes with dark triad characteristics and personality organization
Rüya temalarının karanlık üçlü özellikleri ve kişilik organizasyonu ile ilişkisi
- Tez No: 739092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rüya gizemli bir olgu olarak hep merak edilmiş ve psikolojinin de araştırdığı ana konulardan biri olarak süregelmiştir. Bünyesinde farklı bakış açıları bulundursa da genel görüş rüyanın bireyin psikolojisine dair bilgi barındırdığıdır. Rüyanın psikolojik ve klinik alandaki önemine dayanarak bu çalışma, rüya temaları, karanlık üçlü karakteristikleri ve kişilik organizasyonu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu değişkenleri ölçmek için, Rüya Temaları Ölçeği, Kısa Karanlık Üçlü Ölçeği ve Kişilik Organizasyonu Envanteri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek adına çevrimiçi bir anket düzenlenmiştir. 18 ve 67 yaş aralığında (M = 37.62, SD = 13.36) 349 kişinin katılımıyla çalışmanın verisi toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların, literatürü ve çalışma hipotezlerini destekler nitelikte olduğu açığa çıkmıştır. Analiz sonuçları, Rüya Temaları Ölçeğinin tüm alt ölçeklerinde anlamlı bir ilişki olduğunu açığa çıkartmıştır. Regresyon analizleri, narsisizm, ilkel savunmalar ve Makyavelizm'i negatif rüya temalarının yordayıcı faktörleri olarak gösterdi. Kimlik difüzyonu, cinsiyet ve ilkel savunmaların kaygı temalarının yordayıcıları olduğu ortaya çıkmıştır. Yaş, kimlik difüzyonu ve cinsiyetin yaşantıların etkisini yordadığı bulunmuştur. Son olarak engellenme temalarını yordayan faktörlerin kimlik difüzyonu ve yaş olduğu görülmektedir. Çalışma analizi sonucunda elde edilen bulgular, rüya olgusuna dair mevcut literatüre dayanarak tartışılmıştır. Mevcut çalışma sonucunda, klinik çıkarımlar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dream has always been wondered as a mysterious phenomenon and it has continued as one of the main subjects that psychology has also investigated. Although it contains different perspectives, the general view is that the dream contains information about the psychology of the individual. Based on the psychological and clinical importance of dreams, this study aimed to examine the relationship between dream themes, dark triad characteristics, and personality organization. Dream Themes Scale, Dark Triad Scale, and Inventory of Personality Organization were used to measure these variables. An online survey was conducted to measure the relationships between the variables. The data of the study were collected with the participation of 349 people between the ages of 18 and 67 (M = 37.62, SD = 13.36). As a result of the study, it was revealed that the findings obtained support the literature and the present study hypotheses. The analysis results revealed that there was a significant relationship in all subscales of the Dream Themes Scale. Regression analyzes indicated narcissism, primitive defenses, and Machiavellianism as predictive factors of negative dream themes. It has been revealed that identity diffusion, gender, and primitive defenses are predictors of anxiety themes. Age, identity diffusion and gender were found to predict effects of experience. Finally, identity diffusion and age were obtained as predictors of inhibition themes. The findings obtained as a result of the study analysis are discussed based on the existing literature on the dream phenomenon. As a result of the current study, clinical implications and recommendations for future studies are presented.