Ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examining of middle school students' digital literacy levels
  1. Tez No: 739097
  2. Yazar: ÖZGÜR UTKUCAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE FAİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, çeşitli değişkenler açısından ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda dijital okuryazarlık düzeyleri üzerinde ortaokul öğrencilerinin sahip oldukları cinsiyet, sınıf, anne mesleği, baba mesleği, ebeveyn eğitim durumu, evde internet olma durumu, internete bağlanma sıklığı, evde bilgisayar olma durumu ve yaşanılan ilçe değişkenlerinin herhangi bir etkisinin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma nicel bir araştırmadır ve betimsel tarama modeli kullanılarak veriler elde edilmiştir. Araştırmada çalışma grubu uygun örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu da öğrenim gören 268 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında bilgi işlem, iletişim, güvenlik, problem çözme boyutlarından oluşan ve Pala (2019) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler nicel veri analiz programı kullanılarak çözümlenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin tüm boyutlarda orta puanın üzerinde olduğu, kardeş sayısı arttıkça dijital okuryazarlık düzeylerinin düştüğü ve annesi meslek sahibi olanların, internete daha sık bağlananların, merkez ilçede yaşayanların dijital okuryazarlık düzeylerinin yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the digital literacy levels of middle school students in terms of various variables. In this context, it was tried to determine whether the middle school students' gender, class, mother's occupation, father's occupation, parental education status, internet presence at home, frequency of internet connection, having a computer at home and the district they live in have any effect on digital literacy levels. The research is a quantitative research and data were obtained using the descriptive survey model. In the study, the study group was determined by the convenient sampling method. The study group of the research consists of 268 secondary school students studying in Kastamonu. The data of the research were collected by using the“Digital Literacy Scale”developed by Pala (2019), which consists of the dimensions of information processing, communication, security, and problem solving in the 2020-2021 academic year. The collected data were analyzed using a quantitative data analysis program and the findings were interpreted. As a result of the research, it has been determined that the digital literacy levels of secondary school students are above the middle score in all dimensions, the digital literacy levels decrease as the number of siblings increases, and the digital literacy levels of those whose mothers are rofessional, those who connect to the internet more frequently, and those who live in the central district increase.