Hafıza teknikleri stratejilerinin 6. sınıf fen bilgisi dersinde kullanılmasının öğrencilerin başarılarına ve kalıcılığa etkisi
The effect of using memory techniques strategies in 6th grade science lesson on students' success and retention
  1. Tez No: 739142
  2. Yazar: CANER ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı hafıza teknikleri stratejilerinin 6.sınıf fen bilgisi dersinde kullanılmasının öğrencilerin başarılarına ve kalıcılığa etkisinin araştırılmasıdır. Evrenini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ordu ili, Altınordu ilçesindeki ortaokullarda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri, örneklemini ise Ordu ili, Altınordu ilçesideki bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu araştırmada kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Ordu ili, Altınordu ilçesideki bir ortaokulda mevcut 9 adet sınıfta öğrenim gören toplam 256 6. sınıf öğrencilerine, daha önceden Ordu ili Altınordu ilçesi, 7. sınıflarda öğrenim gören toplam 250 öğrenciye pilot çalışması yapılarak güvenirliği ve yapı geçerliği sağlanmış fen bilimleri başarı testi, ön test olarak uygulanmıştır. Elde edilen tüm 6. sınıf ortalama başarı puanı verilerine göre birbirine en yakın iki sınıf tespit edilmiştir. Bu sınıflar arasında kura yöntemi ile rastgele olacak şekilde deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Belirlenen gruplardan deney grubundaki 28 öğrenciye 6. sınıf bir fen bilimleri dersi ünitesi daha önceden hafıza teknikleri yöntemi ile araştırmacı tarafından tasarlanmış ders materyali üzerinden, kontrol grubundaki 28 öğrenciye ise aynı ünite alışılagelmiş yöntem ile 14 ders saati süresince ortak fen bilimleri öğretmeni tarafından anlatılmıştır. Grupların ders anlatım aşamaları bittikten hemen sonra son test aşamasına geçilmiş ve son test uygulandıktan 10 hafta sonra ise kalıcılık testleri tamamlanmıştır. Tüm testler sonucu elde edilen veriler SPSS-26 (Statistical Package for Social Sciences) programına girilip ilişkisiz ve ilişkili örneklem t testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of using memory techniques strategies in 6th grade science lesson on students' success and retention. A quasi-experimental research model with a control group was used in the study, whose population consisted of 6th grade students studying at secondary schools in Ordu province in Altınordu district in the 2021-2022 academic year and sample consisted of 6th grade students studying at a secondary school in Altınordu district of Ordu province. Science achievement test of which reliability and construct validity were ensured by applying to 250, 7th grade students who were studying in Ordu province, Altınordu district, was applied to 256 6th grade students of 9 classes in a secondary school in Ordu province, Altınordu district as a pre test. According to the data obtained from all 6th grade average achievement scores, the 2 closest classes to each other were determined. Experimental and control groups were determined randomly by drawing a lot method. A 6th grade science course was taught to 28 students in the experimental group by using material previously designed by the researcher with the method of memory techniques, and the same course was taught to 28 students in the control group with the conventional method during 14 lesson hours by the same science teacher. Immediately after the course phases of the groups were over, the post-tests phases were started and the retention tests were completed 10 weeks after the post-tests were applied. All obtained data were entered into the SPSS-26 (Statistical Package for Social Sciences) program and analyzed with the unrelated and related sample t tests.