Atık ayçiçeği sapı yongasından üretilen çimentolu yongalevhanın bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and physical properties of cement bonded particleboard produced from waste sunflower stalks
  1. Tez No: 739159
  2. Yazar: FATİH MEHMET KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, ayçiçeği (Helianthus annuus) sapları, çimentolu yonga levha için alternatif bir hammadde olarak incelenmiştir. 500×500×12 mm boyutlarında ve nominal yoğunluğu 1300 kg/m3 olan çimentolu yonga levhalar, odun ve/veya ayçiçeği sapı yongaları farklı oranlarda kullanılarak laboratuvar ortamında üretilmiştir. Odun yongalarına eklenen ayçiçeği sapı yongalarının miktarı, odun yonga ağırlığına göre % 0, 25, 50, 75 ve 100'dür. Odun/ayçiçeği yongaları ile çimento arasındaki oran ağırlık bakımından 1:3 ve 1:2'dir. Çimento prizini hızlandırıcı olarak ilave malzeme olan CaCl2, çimento ağırlığına göre %5 oranında kullanılmıştır. Karışımda kullanıloan su, çimento ağırlığının %40'ı kadardı. Üretilen çimentolu yonga levhaların özellikleri su alma, kalınlığına şişme, vida çekme mukavemeti, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü gibi bazı önemli özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, çimentolu yonga levha üretiminde az miktarda ayçiçeği sapı yongasının ilave edilmesi ile test edilen fiziksel ve mekanik özelliklerin önemli ölçüde değişmediğini göstermiştir. Karışıma daha fazla ayçiçeği sapı yongasının eklenmesi, çimentolu yonga levhanın mekanik özelliklerini önemli ölçüde azaltmış ve kalınlığa şişme ve su alma değerlerini yükseltmiştir. Sonuçlar, az miktarda ayçiçeği sapı yongası içeren levhaların, genel amaçlı çimentolu yonga levhalar için standartların gerektirdiği özellikleri sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sunflower stalks (Helianthus annuus) were studied as an alternative raw material for cement bonded particleboard. Experimental cement bonded particleboards measuring 500×500×12 mm with nominal density of 1300 kg/m3 were produced using different ratios of sunflower stalk particles with wood. The amount of sunflower stalk particles added to wood chips is 0, 25, 50, 75 and 100 % by weight of wood chips. The ratio between wood/sunflower particle and cement is 1:3 and 1:2 by weight. CaCl2, which is used as cement setting accelerator, was added to the mixture 5% by weight of cement. The water used in the mixture was 40% by weight of cement. Properties of the cement bonded particleboards evaluated include water absorption, thickness swelling, screw withdrawal strength and bending properties. Results of the study showed that addition of small amount of sunflower stalks in the production of cement bonded particleboard does not significantly influence the properties tested. Inclusion of more stalks in the mixture significantly decreases mechanical properties and raises thickness swelling and water absorption values of the cement bonded particleboard. Results indicate that boards which include small amount of sunflower stalks provide properties required by the standards for general purpose-use cement bonded particleboards.